1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastovalidia [21]
3 years ago
8

How to Solve -6x+3>21

Mathematics
2 answers:
alina1380 [7]3 years ago
6 0

-6x + 3 > 21

-6x + 3 - 3 > 21 - 3

-6x > 18

Divide both sides by - 6:-

x < -3 ( Note the inequality sign is flipped as we are dividing by a negative)


Solution is x < - 3

charle [14.2K]3 years ago
5 0
This is the correct answer

You might be interested in
a shopper purchase 8 t-shirts and 5 pairs of pants for $220 the next day he purchased 5T shirts and one pair of pants for $112 h
Lyrx [107]
Each pair of pants cost $27. Set up a system of equations.
5t + 5p = 220
5t + p = 112
Subtracting the second equation from the first,
4p = 108
p =27
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the exact solution to the equation. Show your work plz
mina [271]
I am sending more pictures so you can see how I got the answer

7 0
3 years ago
1.4hrs to run 10.85 average speed in mph
Colt1911 [192]
10.85 miles / 1.4 hrs = 7.74 miles per hour
6 0
3 years ago
What do all rational numbers have in common?
zloy xaker [14]
Janejs anwksnskx dkd searional
3 0
3 years ago
$20,000 is borrowed at an interest rate of 15% p.a. (per annum) to be paid back over 10
leonid [27]

Answer:

30000 simple interest ,50000 total repayment.

Step-by-step explanation:

sorry iam terrible at explaining,

3 0
2 years ago
Other questions:
  • If AD and BD are bisectors of CAB and CBA respectively. Find the sum of angles x and y.
    9·1 answer
  • What is the percent on my quiz if i got 32/44
    9·2 answers
  • Sarah scored 68 out of 80 in a test.Write her score as a simplified fraction
    11·1 answer
  • To evaluate 4^3/2 find
    13·2 answers
  • Which is Bigger y=6x+4, or y=3(x)+ 2
    12·1 answer
  • What quadrant does -495 lie in?
    12·1 answer
  • Please help
    6·1 answer
  • Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?
    15·1 answer
  • Help me plssssssssssss
    12·1 answer
  • A tortoise makes a journey in two parts; it can either walk at 4cm/s or crawl at 3cm/s.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!