1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bija089 [108]
4 years ago
11

Choose the congruence theorem that you would use to prove the triangles congruent.

Mathematics
2 answers:
Alika [10]4 years ago
8 0
The congruence theorem that you can use is AAS because you can see from the image that 2 angles and 1 side are equal. AAS(angle angle side)
aalyn [17]4 years ago
4 0

Answer:- AAS congruence theorem.


Explanation:-

  • A theorem is a statement that can be proven by mathematical operations and arguments.
  • A postulate is statement which is true without any formal proof.

In the given question , there is only one theorem i.e. AAS theorem and all the remaining options (SSS ,SAS , ASA ) are postulate not theorem.

Therefore, AAS congruence theorem is the right answer.(as in the given picture both triangles have two equal angles and one side )

The AAS (angle-angle-side) theorem states that if two angles and any side of one triangle are equal to two angles and any side of another triangle, then the triangles are congruent.



You might be interested in
Are there less than 1 million, exactly 1 million, or greater than 1 million milligrams in 1 kilogram? Explain how you know
NISA [10]
It is exactly one million milligrams
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the cone. Round to two decimal places
Lisa [10]

Answer:

564.44

11*7 squared                    

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Triangle DEF has coordinates D(3, 4), E(4, 1), and F(1, -2). If the triangle is
fenix001 [56]

Answer:

Hello! answer: coordinates of E' are (16, 4)

Step-by-step explanation:

4 × 4 = 16 4 × 1 = 4 therefore the new coordinates are (16, 4)

5 0
3 years ago
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
What is the prime factor of 42
dsp73

Answer:

2 × 3 × 7

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Randomly selected 50 people from New York city were asked if they use a subway to get to the work place. 40 said “yes”. Based on
    11·1 answer
  • 60 POINTS
    12·1 answer
  • What is the what's the value of 2 million
    6·2 answers
  • Find the interest
    8·1 answer
  • Which is the correct operation to use to solve this problem?An airplane made 28 trips last week. Each flight was full and the ai
    10·1 answer
  • This year’s school population in Waterloo is 135 percent of last year’s school population. This year’s student population is 756
    7·1 answer
  • Subrina eats###### pizza a week and have #### with alan
    14·1 answer
  • 60<br> 144<br> Here’s my question
    6·1 answer
  • Annabelle and Navene are multiplying (4275)(4372).
    5·1 answer
  • On the provided graph, plot the points where the following function crosses the x-axis and the y-axis.g(x)=-5^(2)+5
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!