1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wlad13 [49]
3 years ago
9

The graph of a linear equation contains the points (3,11) and (-2,11). Which point also lies on the graph?(YOU MUST SHOW WORK)

Mathematics
1 answer:
dexar [7]3 years ago
3 0
Y= ax+b

when x=3, y=11   and when x= -2, y=11
          3a+b=11
          -2a+b=11    | * -1
3a+b=11
2a-b=-11
------------
  5a=0, a=0:5, a=0
⇒ b=11
y=11 for every x
So ( 1,11)  or (2,11) are also points on the graph
You might be interested in
Bill wants to see how many times he needs to roll a standard number cube before getting a 5. What is the probability that Bill w
chubhunter [2.5K]
5/6 • 5/6 • 1/6 = 25/216 the answer is b
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bakery sells 6 bagels for $3.99 and 4 muffins for $2.29. What is the total
nignag [31]
$15.96 for bagels, $6.87 for muffins
6 0
3 years ago
Cherries are $2.00/ pound what is the constant of proportionality
Airida [17]

Answer:

$2 price per pound

2 is the constant of proportionality

Step-by-step explanation:

Price of Cherries = $2 per pound

what is the constant of proportionality

If y = total cost of buying x pounds of Cherries at $2 per pound

The equation below represent the situation

y = $2 * x

y = 2x

The constant of proportionality is 2

That is, the $2 price per pound

8 0
3 years ago
What's the rate per hour that tears were made if 234 were made in six hours
ElenaW [278]
39  and hour because 234/6 = 39
4 0
4 years ago
Calculate the unit rate<br> Frosted Flakes 14 oz for $1.80
Vanyuwa [196]

Answer:

The unit rate is 13 cents per ounce.

Step-by-step explanation:

Given that:

Weight of Frosted Flakes = 14 oz

Cost of Frosted Flakes = $1.80

Unit rate = Cost / Weight

Unit rate = 1.80 / 14

Unit rate = $0.13 per ounce

Or the rate can also be written in terms of cents.

Unit rate = 13 cents per ounce

Hence,

The unit rate is 13 cents per ounce.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 16ml=________mg what is 16 milliliters as milligrams
    12·2 answers
  • Please help)Simplify: (r – 7)(r + 7)
    9·2 answers
  • Mary and Mia are assembling floor lamps. Mary can assemble 10 lamps per hour. Mia can complete 12 lamps per hour. Together, they
    13·1 answer
  • Rule set for 18250 , 18500 , 19000 , 20000
    6·1 answer
  • Suppose that a randomly generated list of numbers from 0 to 9 is being used
    12·2 answers
  • Find angle x
    7·2 answers
  • Hey everyone how are you may anyone help me with these <br>​
    11·1 answer
  • Simplify please .....,
    15·1 answer
  • While Akira was visiting her sister in Weston, she bought a toy rocket that was marked down 50% from an original price of $40. I
    15·1 answer
  • A gas tank on a car holds 16 gallons of gasoline and can travel 480 miles on a full tank. how many miles can the car travel per
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!