1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadya68 [22]
3 years ago
5

How much milk will each friend get if 3 friends share 1/4 of a gallon equally?

Mathematics
1 answer:
I am Lyosha [343]3 years ago
6 0
Each friend would get 1/12 of a gallon of milk when split equally
You might be interested in
I need help please?!!
Fiesta28 [93]

Answer:

-45

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which set of numbers could represent the lengths of the sides of a right triangle?
Degger [83]

Answer:

3,4,5

Step-by-step explanation:

Here, we want to select the set that could work and the sides of a right angled triangle

the correct answer is 3,4,5

These set are called a Pythagorean triple

This is because adding the square of the two smaller number will give the square of the largest number

What we are saying here is that by adding the square of 3 and 4, we get the square of 5 which illustrates that Pythagoras theorem works for the set

8 0
2 years ago
14×12 distributive property​
miss Akunina [59]
186 if that’s the answer you where looking for if not comment here it will give me a notification and I will see
5 0
3 years ago
Brent bought shirts for $50. Each shirt cost $10. How many shirts did he buy?
AVprozaik [17]
ANSWER: the man bought 5 shirts
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Emily made $12.50 selling lemonade for 2 hours. If Emily wants to save $100, approximately how many hours would she need to sell
Ne4ueva [31]

Answer:

she needs to work 16 hours

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How are the interior and exterior angles of a triangle related ?
    14·2 answers
  • Use the Remainder Theorem to completely factor p(x) = x 3 - 6x 2 + 11x - 6.
    13·1 answer
  • Lala went to the store to buy snacks for her grandmother. She bought 1.4 pounds of cashews that costs $8.90 per pound. She also
    7·2 answers
  • What is the measure of at in oo below
    8·1 answer
  • S (SOA) An annuity pays 1 at then end of each year for n years. Using an annual effective interest rate of i, the accumulated va
    13·1 answer
  • Someone please help me with this math problem.
    7·2 answers
  • Solve for 2(x−3)<6 equation
    7·2 answers
  • The enrolment of our school is 800. If 35 % are girls
    8·2 answers
  • Hi! Pls help:
    13·2 answers
  • Using standard form, write
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!