Answer:
False
Explanation:
Use high reach vehicle support stands to help stabilize the vehicle for jobs that involve considerable displacement of weight or that shake the vehicle. Never lower vehicles onto vehicle support stands. If this is done, the stands may push the vehicle off the lift.
Answer:
1 ABC Jan 100 Call
Explanation:
Although the OCC does not usually adjust the strike price of listed options for regular quarterly cash dividends. This is because they are known quantity that are segmented by the market into options premium.
For special cash dividends, they are not a frequent event hence market does not recognize them. This special cash dividend is $10 per share × 100 shares = $1,000 value per contract. It therefore means that the $1,000 value per contract will be adjusted.
The new strike price will be
= 110 - 10 cash dividend
= 100. It also means that the number of shares covered by the contract does not change.
Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
Fixed costs= $240,000
Unitary variable cost= $1.97
Selling price per unit= $4.97.
First, we need to calculate the break-even point in units:
Break-even point in units= fixed costs/ contribution margin per unit
Break-even point in units= 240,000 / (4.97 - 1.97)
Break-even point in units= 80,000 units
<u>The break-even point analysis provides information regarding the number of units to be sold to cover for the fixed and variable costs.</u>
If the forecasted sales are 120,000, this means that the company will cover costs and make a profit. The margin of safety is 40,000 units.
Explanation:
The correct journal entry is as follows:
Cash Dr $90
Service revenue Dr $560
To Account receivable $650
(Being the cash received is recorded)
Basically we debited the cash for $90 and service revenue for $560 and credited the account receivable for $650 so that the correct posting could be done
The cash difference is
= $650 - $560
= $90
Answer:
the total cost of ending work in process is $39,420
Explanation:
The computation of the total cost of ending work in process is shown below:
Equivalent cost per unit
Material = $301,600 ÷ 5,200 units = $58 per unit
Conversion = $405,500 ÷ 5,000 units = $81.10 per unit
Now ending work in process is
= 400 units × $58 + 200 units × $81.10
= $23,200 + $16,220
= $39,420
Hence, the total cost of ending work in process is $39,420