The area is (BK) times (AK or CK).
If you have no numbers given, it's not possible to find the length of BK, or the actual number that represents the area.
Here's an example sally went to the store and got 13 apples when she got home her family ate 3 of the apples sally decides to go back to the store and get 5 more apples and when she returns home 3 more apples are gonna how many apples does sally have? the equation would be 13-3+5-3=12 so she has 12 apples and this represents the real world
Answer:
Original Price = 160
Sale Price =40
Step-by-step explanation:
Let Original Price be x and Sale Price be y
y=1/4 of x (Equation 1)
x=120+y (Equation 2)
Put value of x from equation 2 in equation 1
y= (1/4)*(120+y)
y=120/4 + y/4
y-y/4=30
3y/4=30
y=30*4/3
y=40
Put value of y in Equation 2
x=120+40
x=160
Answer:0.36
Step-by-step explanation:
You divide 18 by 6.50, that give you the cost per ounce