1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Step2247 [10]
3 years ago
15

A 64 ounce container of sports juice cost $6.50. A 48 ounce container of the same juice costs $4.25. Which size container is a b

etter buy?
Mathematics
2 answers:
eimsori [14]3 years ago
4 0

Answer:

A 48 ounce container of the same juice costs $4.25 is better to buy.

Step-by-step explanation:

Given : A 64 ounce container of sports juice cost $6.50. A 48 ounce container of the same juice costs $4.25.

To find : Which size container is a better buy.

Solution : We have given

Cost of 64 ounces = $6.50

Cost of 1 ounce = \frac{6.50}{64}.

Cost of 1 ounce = $ 0.10

Cost of 48 ounces = $ 4.25

Cost of 1 ounce = \frac{4.25}{48}.

Cost of 1 ounces = $ 0.08.

So, Cost of 48 ounces container = $ 4.25 is better to buy.

Therefore,  A 48 ounce container of the same juice costs $4.25 is better to buy.

ddd [48]3 years ago
3 0

Answer:

So the  $4.25 is the better buy.

Step-by-step explanation:

To determine the better buy, we need to determine the price per ounce for each


$6.50/ 64 = $.10 per ounce

$4.25 /48 = $.09 per ounce

The lesser price is the better buy

You might be interested in
A car travels 182 miles in 3 hours and 15 minutes. How many miles does it travel per hour?
timofeeve [1]
57 miles about I'm not positive but I think this is right
6 0
3 years ago
1. How can you find the decimal forms of 3/12 and 2/9?
Helga [31]

Answer:

1. 0.472

2. 0.25

Step-by-step explanation:

1. reduce the fraction with 3 = 1\4 + 2\9

write all numerators above the Least common denominator 36 =9 + 8\36

Add numbers = 17\36 and the alternate form is 0.472

2. Divide the numerator and denominator by three = 3 ÷ 3\12 ÷ 3 = 0.25

I can't do the others now I have an exam(sorry)

6 0
2 years ago
PLEAS HELP!!! Examine the graph.
raketka [301]
Similarly to the last graph that decreased, this one increases, so you have to see where the line points upwards into the right top corner
CD
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help!!! :))))
timurjin [86]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Donna tutors English. for each hour that she tutors, she earns 25 dollars. her earning, E ( in dollars) after tutoring for h hou
pickupchik [31]
\begin{gathered} E=25h \\ h=\text{ number of hours} \\ E=25\cdot(3) \\ E=75 \\ \text{Donna earns 75dollars for 3 hours} \end{gathered}

4 0
1 year ago
Other questions:
  • I will give you 20 points
    12·1 answer
  • What is 2,700 divided by 20​
    8·2 answers
  • Substitution method-<br> r = -3s<br> r= 10 - 4s
    12·1 answer
  • What is the Like Term of 2L 2 and L?
    15·1 answer
  • III
    13·1 answer
  • 4b + 3 = 2b + 13 Can someone please help me with this problem​
    7·1 answer
  • I need the answer to this question I don’t understand it
    10·1 answer
  • Simplify:<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%20%5E%7B4%7D%20%20-%20%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20%20%7By%7D%5E%7B2%7D%20%20%2B%20%2
    13·1 answer
  • I'm on a timed test please help.
    9·1 answer
  • If m=5 and n = 2, find the value of 3mn
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!