1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liq [111]
3 years ago
7

The measure of an angle is 49°. what is the measure of a complementary angle?

Mathematics
1 answer:
liberstina [14]3 years ago
5 0
The other one is 90 minus 49 or 41 degrees
You might be interested in
Stephanie has $4,500 in her saving account.
AfilCa [17]

so whats the question

7 0
3 years ago
A group of workers can plant 2/5 acres in 7/8 days. What is the unit rate in acres per day?
ivann1987 [24]
16/35

In 1/8 of a day they plant 2/35 of an Acre
So multiply 1/8 by 8 to get one day next do this to the rest of the problem 2/35 times 8 is 16/35 and that’s the answer
8 0
3 years ago
Can anyone help me? Brainlist if right! Thx :)
tamaranim1 [39]

Answer:

odd: 4/7

not 3: 6/7

4 or 5:  2/7

spinner spun 2: there both 1/7 i think im

only in 7th grade ;-;

Step-by-step explanation: well there are 7 spaces so the probabilty

of it landing on an odd space on the wheel is how many odd numbers there are over 7 . and there is only 1 three so the chance that it will not land on 3 is 6/7.  there is a 2/7 chance it will land on 4 or 5. and im not to sure abt the last one but like i said im  only in the 7th grade i am taking p classes tho so the rest should be right. :D        

4 0
2 years ago
Two angles supplementary. the first angle measures 60 what's the second
IgorLugansk [536]

choices? i cant tell without choices


4 0
3 years ago
Can someone help me out with this my grade are bad
Tju [1.3M]

Answer:

2 2/5

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Abeer is saving money to buy a new cell phone that costs no more than add 90 so far she has saved aed 52 how much more money doe
    10·1 answer
  • Three pizzas are shared equally among 12 people. What fraction of a pizza will each person get?
    10·1 answer
  • How many metres are there in one and three quarter killometres
    9·1 answer
  • 4. Nine fruit juice bottles contain 4 1/2 litres of fruit juice between them.
    12·1 answer
  • A used car has a value of $15,250 when it is purchased in 2012. The value of the car decreases at a rate of 7.5% per year.
    8·1 answer
  • Frenchie’s Tool rental charges customers $16 per hour to rent a riding lawnmower. Make a table of ordered pairs in which the x-c
    8·1 answer
  • Owen creates this model to determine the product of two decimals. Which
    12·1 answer
  • I need help with this math problem please.
    15·1 answer
  • for all positive angles less than 360°, if csc csc (2x+30°)=cos cos (3y-15°), the sum of x and y is?​
    8·1 answer
  • Mrs. Cook wants to give each of her 24 students the same amount of candy. If each package of candy has 36 pieces in it, how many
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!