1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anettt [7]
3 years ago
6

"If triangle vuw is equiangular, find k and t

Mathematics
1 answer:
balu736 [363]3 years ago
5 0

The answer is b. k=64 t=52.


You might be interested in
Please answer these and I will give brainliest!!!
ollegr [7]

Answer:

#1. 1232 feet per minute

#2. $14.81 per second

#3. 46.93 feet per second

Hope This Helps!

And that it's right!

4 0
3 years ago
Enter the coordinates of the point on the unit circle at the given angle. 135° (-VII, VI Enter​
vekshin1
Related angle is 45 degrees, set up a triangle and use exact trig values to solve for x and y, then rationalise the denominators

4 0
3 years ago
Which of the following ordered pairs is a possible solution to the equation y=1/2x+3 ?
GaryK [48]
Y=3 The answer is a.
5 0
3 years ago
Ax+bx-c=0 x= _/(a __)
Ulleksa [173]
Ax+bx−c=0

Step 1: Add c to both sides.

ax+bx−c+c=0+c

ax+bx=c

Step 2: Factor out variable x.

x(a+b)=c

Step 3: Divide both sides by a+b.

x(a+b)a+b=ca+b

x=ca+b

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many types of triangle ? write names<br>​
stira [4]

Answer:

equilateral triangle

scalene triangle

acute triangle

isosceles triangle

obtuse triangle

right triangle

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help please!!!!! :((((((!!!!!!!
    5·1 answer
  • Solve for x: 3 &lt; x + 3 &lt; 6
    8·1 answer
  • Can you help me with my school work
    7·2 answers
  • What is the surface area of 20in 7in and 15in​
    13·1 answer
  • The new 12 mile hiking trail is 150% of the length of the original trial. How long was the original trial?
    14·1 answer
  • How many times bigger is 2.7 than 0.03
    14·1 answer
  • Help please tell me what the answer is ASAP
    13·1 answer
  • Pls help I will give brainliest . The answer choices are
    12·2 answers
  • There are 12 bags in a box of popcorn that cost $8.25. Find the unit rate for ONE bag of popcorn. Round to the hundredths place.
    14·1 answer
  • If –3 + i is a root of the polynomial function f(x), which of the following must also be a root of f(x)? –3 – i –3i 3 – i 3i
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!