Equation
10x1/2+(-6) (-3)
Answer
23
Answer:
$0.25
Step-by-step explanation:
Divide the cost by the amount.

Therefore, the cost of each chocolate bar is $0.25.
Red I know because the smaller the number the bigger the fraction
The answer would be -26
-(-4)^2-10
-4 squared is 16 times -1 is -16
-16-10
-26
Here are a few things you'll need to know for this question:
- Domain: <u>The list of x-values that are possible on a line.</u>
- Range: <u>The list of y-values that are possible on a line.</u>
- Interval Notation: <u>Shows the domain/range using the endpoints</u>. Brackets mean that the endpoint is included, parentheses mean the endpoint is excluded. Ex: (2,10]. 2 is excluded, 10 is included.
- Closed Circles: <u>The endpoint is included.</u>
- Open Circles: <u>The endpoint is excluded.</u>
So firstly, let's look at the domain. We see that there is a closed circle at x = -2 and an open circle at x = 5. Using what we know, <u>the interval notation of the domain is [-2,5).</u>
Next, let's look at the range. We see that there is a closed circle at y = -5 and an open circle at y = 2. Using what we know, <u>the interval notation of the range is [-5,2).</u>