Answer:
18 ounce package for $6.30
Step-by-step explanation:
For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.
2.59 / 7 = $0.37 per oz
4.56 / 12 = $0.38 per oz
6.30 / 18 = $0.35 per oz
14 boys : 16 girls
but this would have to be simplified also
7:8
C - Parenthesis first (3-1)=2, then distribute the 4. 4x2=8, next add 5, 8+5=13.
Answer: x=18
Step-by-step explanation:
2=x-16
18=x
you solve this by adding -16 to -16 and 2, and then there's nothing else to do.