1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler [38]
4 years ago
6

Mrs. Nicely has 5 children in her family. She has $34.00 to spend on their school supplies. How much can she spend on each child

?
Please help quick!!! I have a test and I only have a few minutes left to do this question!!!
Mathematics
1 answer:
kirill [66]4 years ago
7 0

Answer:

$6.80

Step-by-step explanation:

Divide $34 by 5

and you get $6.80

You might be interested in
At the skate park, an average of 126 bicycle per day are rented in October. This number is 10% less than the average number of b
OLga [1]
The answer is A which is 113. Hope this helped
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation 3y+4x=9 for y.
dalvyx [7]
4x + 3y = 9
4x - 4x + 3y = -4x + 9
               3y = -4x + 9
                3           3
                 y = -1¹/₃x + 3
7 0
3 years ago
The costs that are incurred when a good is purchased in one market and resold in a different market are known as:
andreev551 [17]
I believe that this is known as transaction costs since the definition of this is 
the cost of going into another market
5 0
3 years ago
The arc length of an arc subtended by an angle measuring 7π/18 radians is 24.6 inches.
IrinaK [193]

See picture reply for answer.

6 0
4 years ago
PLEASE HELP I HAVE 3 MINUTES LEFT TO DO THIS TY
sasho [114]

Answer:

40+45

Step-by-step explanation:

17x5 is 85

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I am a prime number between 30 and 40. What number could I be?
    6·2 answers
  • Karen works at Southern Technical College as a math teacher. She will be paid $900 for each credit hour she teaches. During the
    15·1 answer
  • jacobs puzzle has 84 pieces. Jacobs puts together 27 pieces in the morning. he puts together 38 more pieces in the afternoon. ho
    9·2 answers
  • Aubree makes $25 a week helping her mom with her siblings. She wants to buy a computer that cost $500. How many weeks will it ta
    5·1 answer
  • Are the following functions linear or nonlinear?
    11·1 answer
  • Can people plz help me on this work that i don't get? just do 55 to 63 plz
    11·2 answers
  • Hi help please! i’m struggling lol i already know the first part
    12·1 answer
  • If 12 oranges cost $4.20, what is the unit price?
    5·2 answers
  • If the length between points on a map is 6 inches, 8 inches, and 9 inches, and the scale is one inch equals 5 miles, find
    7·1 answer
  • Evaluate and answer in standard form: (3^2)^2​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!