1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler [38]
3 years ago
6

Mrs. Nicely has 5 children in her family. She has $34.00 to spend on their school supplies. How much can she spend on each child

?
Please help quick!!! I have a test and I only have a few minutes left to do this question!!!
Mathematics
1 answer:
kirill [66]3 years ago
7 0

Answer:

$6.80

Step-by-step explanation:

Divide $34 by 5

and you get $6.80

You might be interested in
Plssssss helppp il mark brainliest i promise
bekas [8.4K]

Answer:

First one

Step-by-step explanation:

B and C aren't it as you cannot produce a negative amount of things. D is also incorrect as its range is exclusively stuff above the $225,000 they're trying to stay below. A is correct as it shows the positive range of values that stay below $225,000

4 0
3 years ago
What is 2/3(n+6)=10?<br> What is n?<br> 2/3 is a fraction as two thirds
Aleks04 [339]
First distribute the 2/3.
(2/3)n + (2/3)*6 = 10
(2/3)n + 4 = 10
Subtract 4 from both sides
(2/3)n = 6
Multiply both sides by (3/2) to clear the fraction
n = 9
6 0
3 years ago
A porch has the shape of a quarter circle. If the porch was a complete circle it would have a diameter of 5 ft. What is the appr
Sladkaya [172]
Normally, to find the area of a circle you'd do π × r^{2} so you have to find the radius by dividing 5 by 2 to get 2.5. Approximating pi as 3.14, you would do 3.14 × 2.5^{2} = 19.625. Because the porch is a quarter circle, you would then divide this by 4 to get 4.906. Rounded to the nearest square foot, your answer would therefore be 5 ft. I hope this helps!
3 0
3 years ago
You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?
vredina [299]

Answer:

$0.90 per pound.

Step-by-step explanation:

4.50:5

5/5=1

4.50/5=0.90

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a direct variation, y = 12 when x = 3. Write a direct variation equation
lbvjy [14]

Answer:

fourth one

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to write 17 tens in unit form
    8·2 answers
  • What divides an angle into two congruent angles?
    12·2 answers
  • What is the algebraic expression that best describes the sequence 2, 4, 8, 16, 32?
    12·1 answer
  • Maya is choosing between several pay plans for her new job. If she usually has monthly sales of about $5,000, which plan would a
    6·2 answers
  • Hi I'm not so good in math may someone help me on this question please
    11·1 answer
  • What is the degree of the following polynomial?<br> 3x^4 - 9x^2 + 12x^7 - 9x
    7·1 answer
  • Which is the equation of a line that has a slope of 1/2 and passes through point (2, -3)?
    11·2 answers
  • Helppp <br> 5/7 x 3/4 ??
    7·1 answer
  • I need help here plz​
    6·1 answer
  • Help me plez i will mark brainlist
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!