Four oranges cost 90 cents, an orange costs 90/4 cents, which is around 22.5 cents. Multiply this by 36 to get the cost of 3 dozen oranges, so 22.5 times 36 is 810, 810 cents, or 8.10 dollars.
Answer:
MN = 160
Step-by-step explanation:
We know that arc MN = arc NO
17g - 10 = 14g+ 20
Subtract 14g from each side
3g -10 = 14g-14g+20
3g -10 =20
Add 10 to each side
3g = 20+10
3g = 30
Divide by 3
3g/3= 30/3
g= 10
We want the arc MN
17g - 10
17(10) - 10
170 -10
160
Answer:
C
Step-by-step explanation:
<em>B: 2X + 12 > 3</em>
2x > -9
x> -9/2
<em>C: 2X - 5 > 7</em>
2x > 12
x > 6
<em>D: 2x - 6 > 24</em>
2x > 30
x > 15
Hope this helps ^-^
Answer:
False
Step-by-step explanation: