Answer:
If a = b, then a - c = b - c
hope it helps
Answer:
A.) in 6 hours Rovan can make 288 tarts
B. at this rate it'll take Rovan about 2 and a half hours to make 120 tarts
Step-by-step explanation:
so if Rovan can make 48 tarts an 1 hour take 48 and multiply it by the hours to find out how many tarts he can make
48 x 1 =48
48 x 2 =96
48 x 3 =144 .....
48 x 6 =288
A.) in 6 hours Rovan can make 288 tarts
B. at this rate it'll take Rovan about 2 and a half hours to make 120 tarts
M<B = 90 - 38
m<B = 52
answer is B. 52
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
c>5
Step-by-step explanation:
Max has more than 5 carrots. Therefore, the number of carrots he has (c) is greater than 5.