1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRISSAK [1]
2 years ago
9

Jen borrowed $1500 from her parents for car repairs she plans to take 10% of her 450$ weekly income to pay them back at this rat

e how many weeks will it take for her to pay off the lone
Mathematics
1 answer:
wolverine [178]2 years ago
4 0
1500/45= about 33.33 weeks.
You might be interested in
Kenzie makes quilts from blue and purple pieces of fabric. The diagram shows the ratio of blue pieces to
REY [17]

The purple pieces are 35 and total pieces is 32 if the Kenzie makes quilts from blue and purple pieces of fabric.

<h3>What is the ratio?</h3>

It is described as the comparison of two quantities to determine how many times one obtains the other. The proportion can be expressed as a fraction or as a sign: between two integers.

The question is incomplete.

The complete question is in the picture, please refer to the picture.

Total number of pieces = 3+5 = 8

So, the purple pieces = 5(5/8) = 35

Total pieces = 20/(5/8) = 4×8 = 32

Thus, the purple pieces are 35 and total pieces is 32 if the Kenzie makes quilts from blue and purple pieces of fabric.

Learn more about the ratio here:

brainly.com/question/13419413

#SPJ1

3 0
2 years ago
The model represents an equation. What is the solution for the equation?
ryzh [129]

Answer: A x = 3

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find an angle between 0 and 360 degrees that is coterminal with 1260 degrees
cluponka [151]
1260-360-360-360=180
Therefore,180
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
For n = 10 and 1 = 0.59, what is P(X = 8)?
Arlecino [84]

nCx⋅px⋅(1−p)n−x

llllllllllllllllllllllllllllllllllllll

8 0
2 years ago
Other questions:
  • it looks as though you made 72 of your goal so far for the month you only have 5 days left to reach 100% of your goal let me rem
    15·2 answers
  • Solve for y.
    15·1 answer
  • Solve the inequality. y/-6 &gt; 10 .<br> a. y -60<br> c. y &gt; 4<br> d. y
    13·2 answers
  • Juliet went to the mall to buy clothes for the new school year. Shirts cost $15 and pants cost $40. If Juliet bought 10 items of
    5·2 answers
  • Pls help for Algebra 11b = 143
    7·2 answers
  • The sequence of transformations R0,90 r x-axis is applied to XYZ to produce X’’ Y’’ Z’’. If the coordinates of Y’’ are (3,0),wha
    11·1 answer
  • What are the greater than and less than symbols?
    9·1 answer
  • Find the value of x <br> A. 8 <br> B. 12<br> C. 4 <br> 4. 16
    8·1 answer
  • What is the product? 1/2• [12 64 78 30]
    15·1 answer
  • tax on the original price of a bicycle is charged at 20% of the original price. After tax has been included, Mathew pays $1080 f
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!