1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
3 years ago
5

Distributive property of 40 25

Mathematics
1 answer:
Andrew [12]3 years ago
6 0
You would not be able to use the distributive property of 40 and 25 because the numbers aren't in an equation.
You might be interested in
If the quotient of 18 3/5 is increased by 10 whats the solution?
andrew-mc [135]

40 i belive but im not sure

6 0
3 years ago
The distance between (0,-4) and (2,-5)​
alex41 [277]

Step-by-step explanation:

d=\sqrt{ (0-2)^2 + (-4-(-5))^2}

d= \sqrt{(-2)^2 + (1)^2}

d=\sqrt{4 + 1}

d= \sqrt{5}

8 0
3 years ago
Which of the following slopes of a line pass through points (1, -3) and (0, 2)?
Aloiza [94]

The slope of the line that passes through (1, -3) and (0, 2) is: B. m = -5.

<h3>What is the Slope of a Line?</h3>

Slope (m) = rise / run = change in y / change in x.

Given the points, (1, -3) and (0, 2):

Slope (m) = (-3 - 2)/(1 - 0)

Slope (m) = -5/1

Slope (m) = -5

Therefore, the slope of the line is: B. m = -5.

Learn more about the slope of a line on:

brainly.com/question/3493733

#SPJ1

6 0
1 year ago
Thanks to all my new followers ​
solniwko [45]

Answer:

np

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer.<br><br> Solve for x.
Leto [7]
8x-8...............I think so if it’s distributed
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If Sam buys a $400 iPhone from the Apple store at 25% off and then sells it to Suzy 30% off what he paid how much will Suzy pay
    14·2 answers
  • I don't get V=(4/3)pie r spuared
    9·1 answer
  • Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
    10·1 answer
  • What is a whole number
    14·1 answer
  • Solve for x.<br> y= 2x<br> y=20<br> Simplify your answer as much as possible.
    10·2 answers
  • Mr smith had 4 daughters each daughter had a brother.. how many kids mr. Smith has
    13·2 answers
  • Which of these are unit ratesA square yard for every 100 grass seeds4 acres for 800 plants2 plants in a square foot6 plants in 1
    6·1 answer
  • Pls help I’ll give brainliest
    9·1 answer
  • Write 6431 to the nearest thousand.<br>the answer is 6430 ​
    8·2 answers
  • A circle has a center at A (-3,4) and radius of 4 units. What is the equation of the circle? Show work!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!