1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flauer [41]
4 years ago
12

Javier bought 48 sport cards at a yard sale.Of the cards 3\8 were basketball cards.How many cards were baseball cards?

Mathematics
2 answers:
Viefleur [7K]4 years ago
7 0
18 cards. 48÷8= 6 6×3=18
ella [17]4 years ago
5 0
5/8 because 3/8 is just the basketball cards and 3+5=8 :D
You might be interested in
Which are true about area of a circle? Check all that apply
NNADVOKAT [17]

Answer:

The units are always squared. The area can be found when given the diameter by first finding the radius. Circumference can be used to find area

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Riley brought cupcakes to a party. by the end of the party 5/6 of the cupcakes were gone. what fraction of the cupcakes were lef
lions [1.4K]

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

this seems too simple but...

6/6 would be all the cupcakes the whole

so if 5/6 are gone than

1/6 are left

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need this asap, thanks in advance :)
sveticcg [70]

Answer:

non linear

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the value of 216m³ - 8n³ if 6m - 2n=0 and mn=12​
mestny [16]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

Given that,

6m - 2n=0

=>6m=2n

=>n=3m   [divide both side by 2]

& mn=12​

Now,

216c - 8n³

= 216m³- 8(3m)³

=216m³-  8 .27m³

=216m³- 216m³

=0

6 0
3 years ago
How much time did Cole spend painting?
Katyanochek1 [597]
1 and 11/12 hours I think
6 0
4 years ago
Other questions:
  • you want to create a box that can hold at the very longest a 4in object. find the dimensions of a box that will work
    5·2 answers
  • What is the equation of the line written in general form?​
    7·2 answers
  • Write an equation for a direct variation that includes the point 4 16​
    12·1 answer
  • Why is 0.6 greater than 0.06
    11·1 answer
  • Is 9 7/8 irrational or rational?
    15·1 answer
  • Can someone help me
    11·1 answer
  • HELP URGENT!! Is the following relation a function?
    7·2 answers
  • 2.5 pounds of mangoes costs $10. How much does one pound cost?
    9·2 answers
  • Find the value of x and round to the nearest tenth.
    7·1 answer
  • Is it true that the sum of two repeating decimal is always repeating decimal​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!