1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andreas93 [3]
3 years ago
13

Solve the folowing equation for "n" 6n - 4= 3n + 8

Mathematics
2 answers:
Elena L [17]3 years ago
8 0

Answer:

n = 4

Step-by-step explanation:

6n - 4 = 3n + 8

Subtract 3n on both sides.

3n - 4 = 8

Add 4 on both sides.

3n = 12

Divide 3 on both sides.

n = 4

ipn [44]3 years ago
4 0

Answer:

4/3

Step-by-step explanation:

6n - 4 = 3n + 8

6n - 3n = 8 + 4

3n = 4

n = 4/3

Goodluck with your schoolwork/homework.

---------------------------------------------------------------

apologies in advance for any errors or bad explanations.

You might be interested in
A bag contains 48 skittles, identical except for color. There are twice as many yellow as red skittles and twice as many blue as
d1i1m1o1n [39]

Answer: x=17

Step-by-step explanation:

(5 + x)/(16 + x) = 2/3

Cross multiply to get:  

15+3x = 32 + 2x

3 0
3 years ago
How to solve 3x+7+2=33
Dima020 [189]
3x+7+2=33 \\ 3x+9=33 \\ 3x=24 \\ x= \frac{24}{3} \\ \boxed{x=8}
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
you have 5 shirts and 4 four pair of pants. how many different ways can you arrange your shirts and pants to outfits.
iren2701 [21]
I believe it is 20 since I did 4+4+4+4+4 =20 since each shirt has 4 mixes it could have with the pants. Hope I helped
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Category Value ($)
Sladkaya [172]

Answer:

Option c. $2,250

Step-by-step explanation:

we know that

The minimum household income needed for the given budget, must be equal at least to the sum of all categories values of the monthly budget

so

Find the sum of all categories values

\$1,100+\$500+\$100+\$100+\$150+\$100+\$50+\$150=\$2,250

therefore

The minimum household income needed for this budget is $2,250

3 0
2 years ago
Noodles are packaged in boxes that measure 18 cm by
Dafna11 [192]

Answer:

Its 4.54 cm

Step-by-step explanation:

on Edge

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • Point (8, 11); Slope =-1/4
    10·1 answer
  • When ms Thelma turned one her oven ,the temperateure inside was 70 degress. The temputure began to rised at a rate of 40 per min
    13·1 answer
  • The length of a rectangle is 10 yd less than three times the width, and the area of the rectangle is 77 yd^2. Find the dimension
    12·1 answer
  • What is 437 squared If you know please help me im doing exams Right now. Have a great day.
    5·2 answers
  • Hal wants to buy a cake for his friend's birthday. When he went to the bakery, he found that price was marked down by 10%. If Ha
    10·1 answer
  • GUYSSSSS important question<br><br> whats 9 plus 10 (whoever gets this gets brainliest)
    9·1 answer
  • LCD of 11/12 and 7/60
    8·2 answers
  • True or False? "Fractions must have common denominators to be able to add or subtract them"
    14·1 answer
  • Mason has 6 more marbles than Kasie has. Write an algebraic expression that represents the amount of marbles that Mason has
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!