(x-5)(x+2)=0
roots: x=5 and x= -2
see attached photo for steps
Answer:
t = 7 • ± √2 = ± 9.8995
Step-by-step explanation:
The answers are 1, 2, and 4. Look at the parallelogram's angles to be sure.
To find the unit price of each bag, divide each cost by the weight to find the cost of shrimp per pound.
For the 2.12 pound bag: 14.75 / 2.12 = $6.96 (rounded to the nearest cent)
For the 3.77 pound bag: 24.99 / 3.77 = $6.63 (rounded to the nearest cent)
You can tell that buying the 3.77 pound bag is better based on the unit price because of 6.63 < 6.96.