1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kipish [7]
3 years ago
15

Explain how to use multiplication  to check the answer to a division problem

Mathematics
2 answers:
irina [24]3 years ago
6 0
For example: 35 divided by 5 is 7. So to check with multiplication, just think 7 times 5 is what? 35. This is the same formula for everything.
Hope this helps!!
ZanzabumX [31]3 years ago
3 0

Answer: To check the division problem , there are steps

Step 1. First perform the division problem.


Step 2. Multiply the quotient and the divisor.


Step 3. Add the remainder to the product of quotient and divisor.


Step 4. The final answer should be equal to the dividend.

For example to divide 65 by 2

Here, Dividend=65 , Divisor=2

After perform division, we get Quotient=32 and remainder=1

To check:-

32×2+1=64+1=65→ Dividend

You might be interested in
The parallelogram shown below has an area of <br> 20 units squared. Find the missing base
valkas [14]

Answer: 5 units

Step-by-step explanation:

The area of a parallelogram is A=bh. SInce we know the area and the height, we can directly plug the values into this equation and solve for the base.

20=b(4)         [divide both sides by 4]

b=5 units

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What type of graph would you use to compare the number of books at each price? In two or more sentences, explain
ollegr [7]

Answer:

line graph

Step-by-step explanation:

bar graphs are poi9ntloessfor this

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert 62% into a fraction
Marianna [84]

Answer:

62/100 but simplified is 32/50

8 0
2 years ago
Write a unit rate for the situation. $1.98 for 6 bananas
USPshnik [31]
A unit rate is when you find a rate when one variable (or value) is equal to one.

Let's find the unit rate for the price of the bananas. 

1.98/6= 0.33

It is 33 cents for one banana. That is the unit rate. 

I hope this helps!
~kaikers
4 0
3 years ago
Find the product in simplest form 8/21 * 5/16
Rus_ich [418]

Just multiply across which is

8*5 = 40

21*16 = 336

40/336 = 5/42

This is correct answer

I hope this answer helped you!!! Thank you!!!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 2/3 + 1/4<br>*please help*
    7·2 answers
  • Each morning Rin rides 1.5 miles to school and then rides home in the afternoon. Later in the evening, she rides to the park and
    7·2 answers
  • 8&lt;2m<br> line under the &lt;
    5·2 answers
  • Solve x2 - 16x +64=-8 as
    12·1 answer
  • -42,260 rational or irrational
    9·1 answer
  • Can SOMEONE REAL ACTUALLY HELP ME LIKE DANG
    15·1 answer
  • A cylinder has a volume of 3201 cubic inches and a height of 5 inches.
    9·1 answer
  • Alphonsus went shopping for new school clothes. He bought 4 t-shirts and 3 pairs of pants.
    10·1 answer
  • A bookstore pays $28 for a copy of a textbook. The bookstore sells the textbook for $42. What is the percent markup on the textb
    12·2 answers
  • Franz must buy a minimum of $25 of art supplies to qualify for free shipping. He bought an easel for $15. He also bought 10 tube
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!