1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
3 years ago
10

Need help with this ​

Mathematics
1 answer:
photoshop1234 [79]3 years ago
7 0

Answer:

9.6x10^3

Step-by-step explanation:

9,600

find the highest number

9,600

^

bring the decimal to that number

9.600

count how many spaces it took to get to that number

9.600

   ^ ^ ^

3

so its 10 to the third power

You might be interested in
On Saturday, the vacation resort offers a discount on water sports. To take
MakcuM [25]

Answer:

Let x be the discounting price of a surfing lessons per person

Let y be the discounted price of a surfing lessons per person

The cost of taking a surfing lesson and go parasailing is $130

x + y = 130--------------(i)

25 people take

Surfing lessons, and 30 people go parasailing and a total of $3,650 is collected

25x + 30y = 3650--------------(ii)

We solve for y using equ (i):

y = 130 - x ------------(iii)

Substitute equ (iii) to equ (ii) and solve for x

25x + 30(130 - x) = 3650

25x + 390 - 30x = 3650

-5x = -250

-x = 50

We solve for y using equ (iii):

y = 130 - x

y = 130 - 50

y = 80

So, the discounted price to take a surfing lesson is $50 and the discounted price to go parasailing is $80

3 0
3 years ago
The mean breaking strength of yarn used in manufacturing drapery material is required to be at least 100 psi. Past experience ha
Rudiy27

Answer:

a. P-value=0.421

b. not significant

Step-by-step explanation:

check attachment for further details

Download pdf
5 0
3 years ago
Solve for x pls .............................................................................
Eddi Din [679]
There is no solution
Hope this helps :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Combine like terms to create an equivalent expression.
Lelu [443]

Answer:

\frac{1}{6} p - \frac{4}{5}

Step-by-step explanation:

collect like terms

- \frac{2}{3} p + \frac{5}{6} p + \frac{1}{5} - 1

= - \frac{2(2)}{2(3)} p + \frac{5}{6} p + \frac{1}{5} - \frac{5}{5}

= - \frac{4}{6} p + \frac{5}{6} p - \frac{4}{5}

= \frac{1}{6} p - \frac{4}{5}

5 0
2 years ago
Does anyone know how to do this!!!!
MA_775_DIABLO [31]
I cannot see it good
8 0
3 years ago
Other questions:
  • The least number that is a multiple of two or more are whole numbers is?
    8·1 answer
  • What is the annual rate for I = $160.67, P = $2000, t = 8 months?
    9·1 answer
  • 1.Jon travels 1/2 mile in 1/4 hour. Find the unit rate in miles per hour.
    12·2 answers
  • Order -6.3,-6 1/4,-6.34,-6 5/8 from least to greatest
    7·1 answer
  • Is sarah faster than Katie? and what is the average rate?​
    8·2 answers
  • Find the slope intercept form of the line below. PLS HELP ITS DUE IN 30 MIN
    5·1 answer
  • HELP! Which number is a rational number?
    5·2 answers
  • HELP HELP PLEASE I WILL MARK YOU BRILL
    12·2 answers
  • 8x+5 <br> 3x+8<br> Find the measurement of x!!
    9·1 answer
  • What is the area of BCD?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!