1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elenna [48]
3 years ago
11

Roy worked for 2 hours and earned $12. how many hours must he work at the same rate to earn $36? hours worked 2 ? dollars earned

12 36 3 hours 4 hours 6 hours 8 hours
Mathematics
1 answer:
kotegsom [21]3 years ago
7 0
2hr=$12
1hr=12/2= $6/hr
$36=1hr/$6= 6hr for $36
If he worked 3hr he would get (6*3)= $18
If he worked 4 hours he would get (6*4)= $24
I hope this answers your question
You might be interested in
Is 7x=-6y a direct variation?
7nadin3 [17]
X and Y can almost be any number and long as the statement 'equal to' is true the equation is correct.
7 0
3 years ago
Kyle is shopping for his favorite
nalin [4]

Answer:

The 9 ounce box is the better deal, and Kyle will save 2 cents.

Step-by-step explanation:

First, you should find how much 1 once would cost in the 9 ounce box.

Do 2.52 ÷ 9 = x

x = 0.28

This means that in the <u>9 ounce box, one ounce costs 28 cents</u>.

Now, find how much one once would cost in the 12 ounce box.

3.60 ÷ 12 = x

x = 0.30

This means that in the <u>12 ounce box, one ounce costs 30 cents</u>.

This means that the 9 ounce box is a better deal, because it costs less per ounce.

0.30 - 0.28 = 0.02. This means there is a 2 cent difference in their prices per ounce.

So, Kyle should choose the 9 ounce box, and he will save 2 cents per box.

5 0
2 years ago
Bill makes leather shoes. He charges $45 for a pair of women's shoes and $50 for a pair of men's shoes. He sells x pairs of wome
BabaBlast [244]
Hello,

<span>
Let's
x pairs of women’s shoes sold
</span>y<span> pairs of men’s shoes sold
R(x,y)=45*x+50y=2500 (each week)

Or the week, =0 =>50*y=2500=>y=500.
</span>

6 0
3 years ago
3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company?
Rasek [7]

One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).

Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.

The unit rate is 2,86:2,50

7 0
3 years ago
Work out length of BC
Neporo4naja [7]

Answer:

assume 13 = z \\ 8 =x  \\ bc = y

by phytagorean theorem

{y}^{2}  +  {x}^{2}  = z^{2}

so

bc = y =  \sqrt{ {z}^{2}  -  {x}^{2} } =  \sqrt{169 - 64}   =  \sqrt{105}

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • there are 30 students on the debate team and 20 students on the math team. ten students are on both the math team and debate tea
    12·2 answers
  • A wheel turns 1,800 revolutions per minute. How fast does it turn in radians per second?
    14·1 answer
  • A polynomial has two terms.
    9·1 answer
  • a boy is standing 180 metres from the base of a tree. the angle of elevation to the top of the tree is 40°. what is the height o
    12·1 answer
  • Write a<br> as a repeating decimal.<br> Write 2/5 as a repeating decimal.
    8·2 answers
  • A bag contains yellow marbles and red marbles, 77 in total. The number of yellow marbles is 5 more than 3 times the number of re
    12·1 answer
  • PLEASEEE HELP MEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • Kunicki uses a medium and a large measuring cup to measure the ingredients to make his famous Buttery Oatmeal Raisin Cookies. He
    6·1 answer
  • A taxi service offers a ride with an $5 sub charge and charges 0.50 per mile
    6·1 answer
  • There is enough grass to feed 6 cows
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!