1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mylen [45]
3 years ago
5

Which set of integers is not a pythagorean triple and are not the side lengths of a right triangle

Mathematics
2 answers:
Helga [31]3 years ago
5 0

Answer:

the side lengths

Step-by-step explanation:

Murrr4er [49]3 years ago
4 0

Answer:

the answer is C) 69.you have to add 69 to -26 which gives you 96. in other word C) is the answer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the missing side. Round to the nearest tenth, if necessary. *
Anton [14]
Use Pythagorean theorem (a^2=c^2-b^2)
4 0
3 years ago
Hey, idk how to solve this problem.
Jobisdone [24]

Answer:

Monsoon

Step-by-step explanation:

High Tide = 3

Monsoon = 2.5

Tsunami = 3.5

Monsoon is the slowest.

5 0
3 years ago
Write a related multiplication equation to solve<br><br>× =9÷1/9​
Salsk061 [2.6K]

Answer:

a = 8 ÷ 1/8

Step-by-step explanation:

All I really did was put another variable similar to the x in the original problem, then I changed the numbers to be a bit lower while still keep the original work-- In a short term, I lowered the 9s to 8s.

4 0
3 years ago
Quadrilateral GHIJ is similar to quadrilateral KLMN. Find the measure of side NK.
Leokris [45]

Answer:
NK = 14.4

Step-by-step explanation:

Given the following question:

We know that the two sides are similar
JI = 3, NM = 7.2

<u>The scale factor is 2.4 since....</u>

3\times2.4=7.2


Knowing the two sides are similar and if we multiply JI by 2.4, we get NM we can easily do the same for JG and NK.

JG = 6
6\times2.4=14.4
=14.4

NK = 14.4

Hope this helps.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Last week, the price of apples at a grocery store was $1.60 per pound. This week, apples at the same grocery store are on sale a
Valentin [98]

Answer:

$6.48

Step-by-step explanation:

First you divide do the $1.60 and the 10% discount which will bring you to $1.44 and then you times $1.44 and 4 1/2 to get $6.48.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit rate for the ratio 280 student/8 buses​
    8·1 answer
  • Is the following definition of supplementary reversible.if yes, write it as a true biconditional.
    15·1 answer
  • Please answer this correctly
    15·1 answer
  • UREKA MATH
    14·1 answer
  • Which of the following shows the division problem below in synthetic division form? 4x^2-13x+8 / x+5
    12·1 answer
  • Need helppppp asappppp
    12·1 answer
  • Help me pleaseeeeeeREEEEEEEEE
    9·1 answer
  • F/5 = -8 Solve for f
    8·1 answer
  • HELP ME NOW ASAPPP UnU
    11·2 answers
  • Use the midpoint formula to find the midpoint of a line (2,9) and (4,8)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!