1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ray Of Light [21]
2 years ago
14

The vertex if the parabola below is at the point (2,4) and the point (3,6) is on the parabola. What is the equations the parabol

a
Mathematics
2 answers:
Sloan [31]2 years ago
4 0
I think the equation is 2(x-2)^2+4
3241004551 [841]2 years ago
4 0

Answer:

y = 2(x-2)^2+4  is the equations the parabola

Step-by-step explanation:

The standard equation of parabola is given by:

y = a(x-h)^2+k           ....[1]

where,

a is the non zero real number and

(h, k) is the vertex of the parabola.

As per the statement:

The vertex if the parabola below is at the point (2,4)

⇒(h, k) = (2, 4)

⇒h =2 and k =4

Substitute these in [1] we have;

y = a(x-2)^2+4

Since, the point (3,6) is on the parabola

⇒x = 3 and y = 6

then;

6 = a(3-2)^2+4

6 = a+4

Subtract 4 from both sides we have:

2= a

or

a = 2

⇒y = 2(x-2)^2+4

Therefore, the equations the parabola is, y = 2(x-2)^2+4

You might be interested in
The triangles are similar. If DE = 24, EF = 42, and AB = 8, find BC
Alik [6]
If triangle abc is similar to def
That means all angles are the same and sides will be multiplied by some factor x. So AB(x)= DE
8x=24
Therefore x =3
Now BC=EF/x
BC=42/3
BC= 14
3 0
3 years ago
A bag contains: 5 red marbles, 6 blue marbles, 3 green marbles, 4 black marbles, and 2 yellow marbles. A marble will be drawn fr
enyata [817]

Answer:

may be...

P(for green)= 3/20

P(for black)=4 /20

5 0
2 years ago
A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART
kiruha [24]

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

4 0
2 years ago
Please help find the anwser to question 1 and 2
grin007 [14]
16ft and 25ft sorry if i’m wrong
4 0
2 years ago
for a different punch recipe, the equation,s=4c represents the number of cups of seltzer,s, that you need for,c, cups of cranber
asambeis [7]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

If two variables are proportional then

y\propto x

y=kx    ...(i)

where, k is constant of proportionality.

The given equation is

s=4c       ...(ii)

where,

s = number of cups of seltzer.

c = cups of cranberry juice.

On comparing (i) and (ii), we get

Independent variable: x=c

Dependent variable: y=s

Constant of proportionality: k=4

Therefore, the constant of proportionality is 4.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the difference of a number (n) from 4??
    11·1 answer
  • Which is one way to check out the answer to 120/4=30
    6·2 answers
  • Two solutions of differently concentrations of acid are mixed creating 40 mL of a soul union that is 32% acid one-quarter of the
    11·1 answer
  • What’s 21 divided by 4,314
    13·2 answers
  • The common ratio of a geometric series is 1/4 and the sum of the first 4 terms is 170.
    14·1 answer
  • Matt and Seth purchase baseball cards each week. the amount of cards they each have in their collection is shown in the graph an
    8·2 answers
  • Find the volume of the cone. Round your answer to the nearest tenth
    8·1 answer
  • Its all in the picture please soon
    5·1 answer
  • K<br> Solve for 1.<br> 1 = [?]<br> 2<br> 104°<br> 57
    15·1 answer
  • Write the fraction as an 1/15 equivalent fraction with a denominator of 45.​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!