1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
artcher [175]
3 years ago
11

One member of the debate team is going to be chosen president. each member is equally likely to be chosen. the probability that

a girl is chosen is 2/3 the probability that a boy is chosen. if the debate team has 20 people, how many girls are there?

Mathematics
1 answer:
inessss [21]3 years ago
7 0
Let
x-------> <span>the probability that a boy is chosen
B------> </span>number of boys in the debate team
G------> number of girls in the debate team<span>

we know that
B+G=20-----> G=20-B-----> equation 1
</span>probability that a boy is chosen=number of boys in the debate team/total of people
so
x=B/20-------> equation 2

t<span>he probability that a girl is chosen is 2/3 the probability that a boy is chosen
</span>probability that a girl is chosen=(2/3)*x
probability that a girl is chosen=G/20
(2/3)*x=G/20-----> equation 3
substitute equation 1 in equation 3
(2/3)*x=[20-B]/20----> equation 4

resolve the equations system
x=B/20
(2/3)*x=[20-B]/20

using a graph tool
see the attached figure
the solution is
x=0.6
B=12
G=20-12-----> G=8

number of boys in the debate team is 12
number of girls in the debate team is 8
the probability that a boy is chosen is 0.6 ----> 60%
the probability that a girl is chosen is 0.6*(2/3)----> 0.4---> 40%

the answer is
number of girls in the debate team is 8

You might be interested in
3x-2y=18fory thank you if you find the answer
Shkiper50 [21]

Answer:


Step-by-step explanation:

3×8-2×3=18

5 0
2 years ago
What is 1.8333 written as a simplified fraction
meriva
18333/10000
Convert to a fraction by placing the decimal number over a power of 10
5 0
3 years ago
11) Original price of a lizard: $39.99 Discount: 40% Tax: 6%​
denis23 [38]

Answer:

16.9

Step-by-step explanation:

.......ur welcome..........

40% of 39.99=15.95

6% of 15.95= 0.95

15.95 × 0.95=16.9

3 0
3 years ago
I need help on this
sveta [45]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

A relation between two sets is a collection of ordered pairs containing one object from each set. If the object x is from the first set and the object y is from the second set, then the objects are said to be related if the ordered pair (x,y) is in the relation.

A function is a relation from a set of inputs to a set of possible outputs where each input is related to exactly one output.

The graph represents the relation, but not a function.

This is relation, because it defines the rule for each  some  such, that the ordered pair (x,y) lies on the graph.

This is not a function, because for all input values of x (excluding x=3) we can find two different output values of  y.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help this is due tomorrow
Helen [10]
-4.4(s - 2) + 6.9s = 14.8

Distribute -4.4 into the parenthesis:

-4.4s + 8.8 + 6.9s = 14.8

Combine like terms:
2.5s + 8.8 = 14.8

Subtract 8.8 from both sides of the equation:

2.5s + 8.8 - 8.8 = 14.8 - 8.8

2.5s = 6

Divide both sides by 2.5:

2.5s/2.5 = 6/2,5

s = 2.4

s =
6 0
2 years ago
Other questions:
  • A stereo that normally sells for $125 is on sale for $90. By what percent has the price of the stereo been reduced?
    13·2 answers
  • Hi! I would like to know how to get the first derivative for this equation??
    14·1 answer
  • In 2000, the population of a county was 25,300,987. The population decreased at a rate of 2% each year. What was the population
    10·1 answer
  • What percent of 24 is 18? 60 is what percent of 48? Write 1.052 as a percent.
    12·1 answer
  • a group of students at 5/12 of a cheese pizza seventh eighth of a pepperoni pizza and 5/8 of a veggie pizza how many pieces were
    11·1 answer
  • A 48$ shirts cost $22 more than one half the cost of a pair of pants. How much does the pair of pants cost?
    10·1 answer
  • The graph of the sequence would have <br> (check image)
    7·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​
    11·2 answers
  • Please help me with this question ​
    12·1 answer
  • If x = -6 then -x 2 = <br> - (-6) 2 =
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!