1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lubasha [3.4K]
3 years ago
12

Simplify the questions given ​explainition should be proper

Mathematics
1 answer:
timurjin [86]3 years ago
8 0

Answer:

(ab)^d+e

Step-by-step explanation:

use the law of powers

a^b + a^c = a^b + c

You might be interested in
Anyone know how to answer this question
mart [117]

9514 1404 393

Answer:

  (x +6)^2 +(y -10)^2 = 225

Step-by-step explanation:

The standard form equation for a circle is ...

  (x -h)^2 + (y -k)^2 = r^2

where the center is (h, k) and the radius is r.

The center of a circle is the midpoint of any diameter. The midpoint between two points is the average of their coordinates.

  ((-15, -2) +(3, 22))/2 = (-15+3, -2+22)/2 = (-6, 10)

The radius can be found using the distance formula, or by simply putting one of the given points in the equation for the circle to see what the constant (r^2) needs to be.

  (x -(-6))^2 +(y -10)^2 = (-15-(-6))^2 +(-2-10)^2

  (x +6)^2 +(y -10)^2 = 81 +144 = 225

The equation of the circle is ...

  (x +6)^2 +(y -10)^2 = 225

5 0
2 years ago
HELP URGENT 5 STAR RATING AND BRAILY IF HELP!
stira [4]
If you divide both the Cashew butter and the macadamia butter in half and then multiply the peanut butter by 4 you will get $25.62 (after adding the answers up)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?
nadezda [96]
They would cost $3.25
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A group of farmers bought 28 tractors and trucks. There were 1.8 times more tractors than trucks. How many tractors and how many
Oxana [17]
There are 10 trucks and 18 tractors
I found that out by multiplying 10 and 1.8 which gave me 18
when u add 10 and 18 u get 28
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are a few ways to increase the rate of a reaction. When the amount of a substance in a given volume is increased, this is
RUDIKE [14]
Both of these variables represent a common measure used in chemistry.

The amount of material/volume is the material’s concentration.

The rate is the reaction is increase by altering the concentration.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A spinner is evenly divided into 8 equal areas and numbered from 1 through 8. What is the probability of spinning a number less
    5·1 answer
  • What is the standard deviation of the data set 21 ,6,18,21,20,14,19
    11·1 answer
  • Jack was 10 years older than priscilla together their ages totaled 170 years what were their ages
    12·1 answer
  • 0. A local lawn service charges $6.00 per cut plus $2.50 per gallon of gas
    15·1 answer
  • Solve the equation. z/32 + 5/8 =13/16<br><br> True Or false, And why?
    14·2 answers
  • Rounded to the nearest hundredth, what is the positive solution to the quadratic equation 0 = 2x2 + 3x – 8? Quadratic formula: x
    11·2 answers
  • Mrs ameldos class has 5 students with blue eyes 7 with brown eyes 4 with hazel eyes and 4 with green eyes. Two students are sele
    8·2 answers
  • A cube has a volume of 343 cm3. What is the length of each side of the cube?
    6·1 answer
  • Given f(x)=5x+4, solve for x when f (x) = -6
    12·1 answer
  • (Ill give brainliest)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!