Answer:Red price hast he least least cost per gram of apple.
Step-by-step explanation:
1) considering Royal Gala, 75 gram apple cost $0.41
The cost per gram is 0.41/75 = $0.0055
2) considering Honey crisp, 93 gram apple cost $0.82
The cost per gram is 0.82/93 = $0.0088
3) considering Red Prince, 81 gram apple cost $0.36
The cost per gram is 0.36/81 = $0.0044
Since $0.0044 per gram is the lowest of the three, then the type of apple with the least cost per gram is Red prince.
Yes D is the correct option !
if you want to know how , comment, or you are good to go !
Answer:
1+1=2
Step-by-step explanation:
X is the answer to any math problem, and 1x2=2