Answer:
b. x + 1
Step-by-step explanation:
x¹⁶ − x¹⁴ = k (x¹⁵ − x¹⁴)
x¹⁴ (x² − 1) = k x¹⁴ (x − 1)
x² − 1 = k (x − 1)
(x − 1) (x + 1) = k (x − 1)
x + 1 = k
Answer:
-6/13
Step-by-step explanation:
$208
Steps:
10% of 130 is 13
13 x 6 would give you 60%
13 x 6 is 78
60% = 78
130 + 78 = 208
Well, what you have to do is find the unit rate for each one of those prices and how you do that is by dividing each price by the downloads
so $6.25 divided by 5= $1.25
and then $17.40 divided by 12= $1.45
so that means the one with $6.25/5 downloads has a better deal!