1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
statuscvo [17]
3 years ago
15

A company that makes​ hair-care products had 9,000 people try a new shampoo. Of the 9,000 ​people, 54 had a mild allergic reacti

on. What percent of the people had a mild allergic​ reaction?
Mathematics
2 answers:
gladu [14]3 years ago
5 0
0.006 percent of the people had a mild allergic reaction.
velikii [3]3 years ago
3 0

Answer:0.6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is negative 5 and 3/4 as a fraction
Alinara [238K]

Answer:

-23/4

Step-by-step explanation:

-5\frac{3}{5}

-\frac{5x4+3}{4}

-\frac{20+3}{4}

-\frac{23}{4}

3 0
3 years ago
Arc measure with equations
Alona [7]

Answer:131

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What is the answer to 4t−t+2
Alexeev081 [22]

Answer:

3t+2

Step-by-step explanation:

First, we focus on the part with the "t" variable. Then we subtract the values with variables which gets us 3t. Finally, we can't do anything with the +2, so our solution is 3t+2.

6 0
2 years ago
Which of the following is NOT approximately equivalent to one of the metric units
dmitriy555 [2]

Answer:

Poundsis not equivalent to one of the metric units, that is WEIGHT.

5 0
3 years ago
What is the factor ? <br> v^2 + 10v– 56?
galina1969 [7]

Answer: (v-14) (v+4)

Step-by-step explanation: find something that multiplies to -56 but adds/subtracts to 10. I got -14 and 4. Those are your factors.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Subtract 1/4w + 4 from 1/2w + 3
    11·1 answer
  • Help!!!!!!!
    11·1 answer
  • Identify the independent and dependent variable:The equation t=12p+12 gives the total cost t (in dollars) of a meal with a tip o
    5·2 answers
  • CASSIE ROLLS A FAIR NUMBER CUBE WITH 6 FACES LABELED 1 THROUGH 6.SHE ROLLS THE NUMBER CUBE 300 TIMES.WHICH RESULT IS MOST LIKELY
    7·1 answer
  • I need to know the answer to p=4x-140
    12·1 answer
  • URGENT DUE BY 3:30 FOR A HUGE GRADE WILL RATE GOOD:)
    6·1 answer
  • 1. Layne rode his bike from Point A to B by
    7·1 answer
  • HELP!!!! I think its C but I'm not sure!
    15·1 answer
  • The ratio of boys to girls in a class is 7:5. There are 36 students in the class. How many
    5·2 answers
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!