1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
photoshop1234 [79]
3 years ago
14

PLEASE HELP!!!

Mathematics
1 answer:
Sholpan [36]3 years ago
6 0
P=12T

Q=66T

-----------

Toys added to each bag:

P=12T+nT

Q=66T+nT

Therefore, 66T+nT=3(12T+nT)

------------

66T+nT=36T+3nT

T(66+n)=T(36+3n)

66+n=36+3n

3n-n=66-36

2n=30

Therefore, n=30/2=15

-------------

*She added 15 toys to each bag.
You might be interested in
What is the straight-line distance between (2, -4) and (-3, 8) on a coordinate grid?
Scrat [10]
It is most likely 14 units so it would be A. I think.
6 0
2 years ago
Which of the linear equations expresses the situation? Alliance Cannery received an order for 384 cans of food. The order can be
romanna [79]

The second option, 24x + 64y = 384

9 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me i beg of u due today my teacher be buggin
mart [117]

Answer:

1) 35+5w=110

2) the starting heart rate is 73 beats per minute

3)B

4) 6mins

Step-by-step explanation:

1) since she deposits 5 dollars each week we can multiply 5 and w to find out how much money hes depositing after all the weeks are done. We need to add that with 35 to get the TOTAL money in the bank account.

2) 73 is the y intercept. The y intercept is the number when "x" is 0. So when hes just starting out/not excersizing his heart beats 73 beats per min.

3) we know that 10% of her tips is given back to her hence x(number of tips) is multiplied by 0.1, and added to 50 to find the total amount of money she receives

4) 6 mins for 1 order

6 0
3 years ago
8. If k = log, 3 then log, 48 =<br> 16<br> (1) 2k +3<br> (3) k +8<br> (2) 3k +1<br> (4) k +4
vekshin1

assuming you means k = log_2(3) [as log(2)3 is the same thing as 3log(2) due to multiplication being commutative]

given log(ab) = log(a) + log(b)

log_2(48) = log_2(3) + log_2(16)

5 0
3 years ago
3. (02.01)
sashaice [31]

Answer:

A. 1

Step-by-step explanation:

3(x+1)=-2(x-1)+6

3x+3=2x-2+6

x+3=4

x=1

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The area of the region under the curve given by the function f(x) = 2x2 + 6 on the interval [0, b] is 36 square units, where b &
    8·2 answers
  • Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?
    6·2 answers
  • X=y<br> x+2y =3<br> Solve using substitution
    7·1 answer
  • Whats the distance between points (3, 5) and (4, 6) to the nearest tenth
    15·1 answer
  • A 2-quart carton of frozen yogurt costs $10:88. What is price per cup?
    8·1 answer
  • Help please i don’t understand and this is do today :/!!
    11·1 answer
  • Craig went bowling with $25 to spend. If he rented shoes for $5.25 and paid $4.00 for each game, what was the greatest number of
    12·2 answers
  • Please help I’ll mark you as Brainiest!!!!!
    8·1 answer
  • HELPP PLS THIS IS MY LAST CHANCE I HAVE ONLY A COUPLE MORE MINTUES..ㅠㅜㅜㅠ
    13·2 answers
  • The diagram shows a right-angled triangle.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!