1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
3 years ago
10

Help quickly not much time

Mathematics
2 answers:
LenKa [72]3 years ago
6 0

Answer:

The answer is x=2/3

Ivanshal [37]3 years ago
6 0
The answer is x=2/3.
You might be interested in
Solve for R. 3 + 3r > 9
Nostrana [21]

Answer:

r > 2

Step-by-step explanation:

9-3 = 6

6/3 = 2

Have a good day :)

7 0
3 years ago
What is -9/8 as a mixed number
KATRIN_1 [288]

-1 1/8 because -9/8 is equal to -\frac{9}{8} so just make it a improper fraction, pretend the negative is not there then add the negative at the end

-hope this helps :D

8 0
3 years ago
On a recent day, 5 euros were worth $6 and 40 euros were worth $48. Enter an equation of the form y = kx to show the relationshi
padilas [110]

Answer:

y=(6/5)x

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If f(x)= x2 and g(x)= x + 6, find g(10)).
Delicious77 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

g(10) = 10+6 = 16

g(f(10)) = f(10) +6 = 10^2 + 6 = 106 ...

i think it s what you wwant to ask

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Haley and Sabrina are both training for a race. Haley runs 4.2 miles each day. Sabrina has been running 2/3 as many miles each d
Scorpion4ik [409]

Answer:

Sabrina will train 21 miles next week for the race.

Step-by-step explanation:

2/3 of 4.2=2.8

%25 more of 2.8=3.5

3.5*6=21 miles

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2x^5-3x^4-5x^3-15x^2-207x+108<br>zeros: 3i<br>find the remaing zeros
    7·1 answer
  • The wildlife department has been feeding a special food to rainbow trout fingerlings in a pond. based on a large number of obser
    8·1 answer
  • Need help answering these questions please.
    9·1 answer
  • Which of the following equations describes the graph?
    14·1 answer
  • 24 POINTS!!!!!!!!!!!!!
    7·2 answers
  • If Walgreens sells 4 candy bars for $2.00, what is the cost of 1 candy bar?
    14·1 answer
  • What is the net change in how many bags are on the shelf from
    11·1 answer
  • Need help please with this question
    5·1 answer
  • Which is an incorrect rounding for 53.864<br><br>A.54<br><br>B.53.87<br><br>C.53.9<br><br>D.50
    9·1 answer
  • 12) You can exchange $5 US dollars for L123 Honduran Lempiras. How many dollars can you exchange L2,300 for? ----​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!