1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
3 years ago
8

Solve: 2x divided by 3 =4

Mathematics
2 answers:
777dan777 [17]3 years ago
7 0
(2x)/3 = 4
first multiply both sides by 3 to clear the fraction
2x = 12
next divide both sides by 2
x = 6
Damm [24]3 years ago
4 0
The answer is 2(6) divided by 3=4 because 2*6=12 and 12 divided by 3=4.
You might be interested in
Kelly price sells college textbooks on commission. She gets 8 % on the first $7500 of​ sales, 16% on the next $7500 of​ sales, a
Solnce55 [7]

Answer:

The commission would be $ 920.

Step-by-step explanation:

Given,

Sales in 1997 ​= $ 9500,

Since, there is a commision of 8 % on the first $ 7500 of​ sales, 16% on the next $ 7500 of​ sales, and 20% on sales over $ 15,000,

If x represents the total sales,

Commission for x ≤ 7500 = 8% of x = 0.08x,

Commission for 7500 < x ≤ 15000 = 8% of 7500 + 16% of (x-7500)

= 600 + 0.16(x-7500),

Commission for 7500 < x ≤ 15000 = 8% of 7500 + 16% of 7500 + 20% of (x-15000)

= 600 + 1200 + 0.20(x-15000)

= 1800 + 0.20(x-15000)

Thus, the function that shows the given situation,

f(x)=\left\{\begin{matrix}0.08x & x \leq 7500\\ 600+0.16(x-7500) & 7500 < x \leq 15000\\ 1800+0.20(x-15000) & 15000 < x\end{matrix}\right.

Since, 9500 lies between 7500 and 15000,

Therefore, the commission would be,

f(9500)= 600 + 0.16(9500 - 7500) = 600 + 320 = $ 920

7 0
3 years ago
Wasting my points, say slime
leva [86]

Answer:

slime

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Q # 1 please solve the equation
Bogdan [553]
This is an exam! You are not supposed too cheat! >:O
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the equation?
Otrada [13]

Answer:

The format of this equation is wrong

3 0
2 years ago
Remi has $8.40 in a jar that contains only nickels and dimes. There are 108 coins in the jar. How many nickles are in the jar
Anit [1.1K]
There are 21 nickles in the jar.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can you figure this out? easy 34 points
    15·2 answers
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    14·2 answers
  • a bicycle advertised all mountain bikes priced at a 1/3 discount what is the discount price of the bicycle
    14·1 answer
  • 12 = -4(-6x -3)
    12·2 answers
  • PLEASE HELP ME FAST I NEED THE SOLUTION REALLY QUICK
    6·1 answer
  • Help me i need this homework for today pls my peeps
    7·2 answers
  • Can somebody tell me the answer to this please​
    7·1 answer
  • X+y=6 x-y=-2 solve by elimination
    6·1 answer
  • Given f(x)=5x-3, find f(-3)
    5·2 answers
  • Question in image, it asks to show your work
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!