1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lerok [7]
3 years ago
8

Pizza dough doubles in volume every 3 minutes and reaches its maximum size in 30 minutes. How many minutes does it take for the

pizza to reach half its maximum volume?
(A) 3
(B) 10
(C) 15
(D) 24
(E) 27

Solution: 30/3 = 10 times.

20^10/ 2^1 = 2^9

9 x 3 = 27

Why though? Can someone explain the steps?
Mathematics
1 answer:
Mars2501 [29]3 years ago
6 0
A If I'm not mistaking
You might be interested in
Kira is a software saleswoman. Her base salary is $1600, and she makes an additional $60 for every copy of "English is Fun" she
Alchen [17]

Answer:

P = 1600 + 60N; $3,340

Step-by-step explanation:

Since we know she gets $1,600 as a base, and $60 <em>each book</em>, we have to add a variable to 60 to show how many books she sells. Your first equation will be P (which is the total) = 1,600 + 60N. Now, we have to replace N with 29. You now have P = 1,600 + 60(29) = 1,600 + 1,740 = $3,340. That's your answer!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Elyse has $18 on a gift card that she can use to rent movies online. The graph at the right shows the amount of money remaining
blsea [12.9K]

Answer:

see the explanation

Step-by-step explanation:

The complete question in the attached figure

Let

x ----> the number of movies

y ----> the amount of money remaining on her gift card

we know that

The slope of the linear equation is equal to the unit rate

take two points from the graph

(0,18) and (2,12)

Find the slope

m=(12-18)/(2-0)

m=(-6)/(2)=-\$3\ per\ movie ---> is negative because is a decreasing function

That means -----> Each movie she rents cost her $3, so her  gift card balance will decrease $3 for every movie rented

The linear equation is equal to

y=-3x+18

For y=0

0=-3x+18

x=6

so

6 is the maximum number of movies that Elyse can rent on line

6 0
3 years ago
15 points. Answer and receive.
mars1129 [50]

Answer:

its prit's probably x/y

3 0
3 years ago
Alex paid $4.40 for 2.5 pounds of walnuts . What is the cost of one pound of walnut
igomit [66]

Answer:

Therefore, the price would be 1.76 per pound of the walnut.

Step-by-step explanation:

To calculate the price per pound of the walnut, we just have to divide that price that Ava paid for the given amount of walnuts. We calculate as follows:

Price per pound = 4.40 / 2.50 pounds of walnuts

Price per found = 1.76 / pound of walnut


Hope this helps!

8 0
3 years ago
-10 · (-12) = <br> (Is there some way you can explain how you got the answer.)
Dmitry_Shevchenko [17]
The answer is 120 what you do you take -10 and multiply it by -12. Why a positive 120 you may ask because when you multiply two numbers with the same sign the answer should be positive no matter what. Hope I helped!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Create a model to show that 2(2x+3y)=4x+6y
    6·1 answer
  • F(x) = 5 - 3x, find (-1)<br><br> Answers =<br><br> 2<br> 8<br> -2<br> -8
    11·1 answer
  • What is the solution I don't get it plz help
    15·2 answers
  • The base of a rectangular prism is 5.4 centimeters long and 4.9 centimeters wide. It is 3.8 centimeters tall. What is the volume
    11·1 answer
  • I GIVEEEEEEEEEE BRAINLISTT
    13·1 answer
  • 8 of 10
    11·1 answer
  • 2 3/4 + 1 1/7= ?<br><br> What is this? I don’t get it, can somebody help me hurry! It’s due soon
    8·2 answers
  • Answer fast please and thank you
    7·2 answers
  • Plz help I need help
    10·1 answer
  • Could the triangle shown be a right angle YES or NO
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!