Answer:
B :
Step-by-step explanation:
If you divide a rhombus using its diagonals, you get 4 right triangles, whose legs are both 1/2 the length of the diagonals.
This means that the legs of one of those 4 triangles have lengths of 2x/2, and 8x/2, so the legs of one of those triangles x and 4x. This makes the length of one side equal to
. Because all 4 sides are the same length, you multiply this value by 4, and get
, which is B.
Answer:
C. But be careful. It depends if you have been told what I was having trouble with.
Step-by-step explanation:
The question is a little unclear. If the actual interest is constant for all situations, the answer is C. The more times you compound, the more interest you will accumulate. Banks don't do it that way. It they compound every three months, then they cut the interest rate by a quarter.
So the interest would look like (1 + 0.022/4)*principle. Whoever made the question has to make clear what is going on. My guess is the intended answer is C.
To figure out the cost per cookie, divide $2.49 by 3. The cost per 1 cookie (column 1) would be .83 cents.
To figure out the cost of 20 cookies, multiply 20 x .83 cents. The answer is 20 cookies would cost $16.60
To figure out how many cookies would cost $145,25, divide $145.25 by .83 cents. The answer is 175 cookies would cost $145.25
Answer:
this is so easy haha am i missing a picture or smth? anyways just add the two prices together (milk and bread) to get $4.78
Answer:
Step-by-step explanation:
Given

Required
Make t the subject

Cross Multiply


Collect Like Terms

Factorize:

Make t the subject
