1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serhud [2]
3 years ago
5

You have entered a pie baking contest. In the contest, you must make several pies for the judges to taste. You will make your fa

mous strawberry pie to compete with the other bakers. Utilize your skill with fraction to make correct calculations. You need to use 4/5 strawberries for a single pie, How many cups are needed for 9 pies?
Mathematics
1 answer:
erastova [34]3 years ago
3 0
Pooooooooooooooooooooooooooooooooooooooopy :p
You might be interested in
Help me please thanks you
Lana71 [14]
The answer would be B because congurent means the same
5 0
3 years ago
A yoga membership costs $16 and an additional $7 per class. write a linear equation modeling the cost of a yoga membership.
MrRissso [65]
Y=16x+7
the x represents the number of memberships the 16 represents the cost of a membership and the 7 represents the additional cost.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
AHHHH HELP PLEASE, IT’S URGENT!!!!! I DON’T HAVE MUCH TIME :((( 7th Grade!!!!
salantis [7]

Answer:

A, P, M, S, W, Q

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
1+4=5<br> 2+5=12<br> 3+6=21<br> 8+11=?
MariettaO [177]
Oh, I SEE what da pattern is! =D
You see, like in this problem:
2 + 5 = 12
They did 5 times 2 = 10, plus da 2 in da problem = 12.
Same with 3 + 6 = 21, 6 times 3 = 18, 18 plus da 3 given in da problem = 21.
Just like 1 + 4 = 5, 4 times 1 = 4, plus da 1 in da problem = 5.
SO,
with that strategy, 8 +11 = 96, because 8 times 11 = 88, plus da 8 given in da problem = 96.
I hope I helped! =D
6 0
3 years ago
Heather counted the number of crickets in her greenhouse every month and recorded the data in the table below.
skelet666 [1.2K]

Answer: Its B

Step-by-step explanation:

I did this test and got it right

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Dakota bought 5 breadsticks for 58 cents each and 3 coffee cakes for 84 cents each. How much did Dakota spend?
    15·2 answers
  • Megan’s art class painted two regular murals.The size of the first mural is shown below.
    11·1 answer
  • A scuba diver is investigating a ship that he thinks is 250 feet below sea level. After swimming down there, he realizes it is 7
    5·1 answer
  • HELP PLEASE ASAP PLEASE HELP PLEASE ASAP HELP ME PLEASE HELP HELP PLEASE PLEASE HELP HELP
    15·2 answers
  • Are f and g inverses of each other?
    13·1 answer
  • A laptop has the listed price of $523.99 before tax if the sales tax rate is 8.25% find the total cost of the laptop with sales
    5·1 answer
  • Simplify. Assume that no denominator is equal to zero. (2a/a^2) ^-3
    6·1 answer
  • The absolute value function, f(x) = |x + 2|, is shown.
    9·2 answers
  • F(x)=49 range and domain
    13·1 answer
  • 2(7x+3-x) i need help
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!