1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trapecia [35]
3 years ago
11

A circular plate has a diameter of 6 inches. What is the exact area of the plate? A. 3π square inches B. 9π square inches C. 6π

square inches D. 36π square inches
Mathematics
1 answer:
Naddika [18.5K]3 years ago
7 0
Hello 

A will be your answer.


Hope this helps!
You might be interested in
At a bake sale, as student spent $11.00 buying 3 brownies and 5 cookies. His friend spent $3.95 buying 1 brownie and 2 cookies.
riadik2000 [5.3K]

Answer:

$$2.25

Step-by-step explanation:

Let b = the cost of one brownie, c = cost of one cookie

3b + 5c = 11

b+2c = 3.95

Times 3 on both sides on the second equation above to get the following:

3b + 6c = 11.85

3b+6c - (3b+5c) = 11.85-11

3b+6c-3b-5c = 0.85

c = 0.85

To find the value of b, use substitution:

b+2c = 3.95

b = 3.95-2c

= 3.95 - 2\times0.85

= 2.25

\therefore the cost of a brownie is $$2.25

Hope this helps :)

4 0
3 years ago
How many centimeters or in 400 Millimeters​
RUDIKE [14]

There are 40 centimeters in 400 millimeters

Please rate my answer

8 0
3 years ago
Which set of steps shows the solution to the equation 3y = -9?
Lisa [10]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

3y = -9

Divide each side by 3

3y/3 = -9/3

y = -3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Median? 93; 17; 85; 42; 15; 19; 78
love history [14]
The median is the number in the middle when all of the numbers are placed in order (from lowest to highest).

15; 17; 19; 42; 78; 85; 93


The answer in this case would be 42.
6 0
3 years ago
What is -2y + 10 +2y -8 simpilified?​
Naily [24]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

-2y+10+2y-8

-2y+2y+10-8

10-8

2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four bottles of powerade cost $3.88. Find the unit price of each bottle
    14·2 answers
  • What are the solutions if 1/4x^2 =-1/2x+2?
    14·2 answers
  • Please help as soon as possible ​
    15·1 answer
  • 5(y+a)=x <br> make y the subject of the equation
    13·1 answer
  • If one kilogram is 2.2 pounds how many kilograms would it make for 11 pounds
    12·1 answer
  • I need help on all 3 of these questions
    13·1 answer
  • Please answer ASAP, thanks!​
    13·1 answer
  • PLEASE HELP!!!! I WILL GIVE BRAINLIEST!
    14·1 answer
  • I need help. <br> thanks!
    8·1 answer
  • Will give brainliest.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!