1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dolphi86 [110]
3 years ago
7

While on a safari in Africa I saw a small herd of zebras and cranes wandering over the grassland. I counted 18 heads in all and

counted 60 legs. How many zebras were there and how many cranes? Show the two equations needed to solve this problem. What do the variables in these equations represent? Solve the system of equations using three methods (graphing, substitution, and elimination) and show detailed work here. The number of cranes was _____. The number of zebras was _____.
Mathematics
1 answer:
Arte-miy333 [17]3 years ago
3 0

Answer:

dfgbfdbhdfhab

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is greater than 1 cup
77julia77 [94]
2 cups your welcome
5 0
3 years ago
Urgent please answer​
Ghella [55]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

-12 x -2 = 24

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jae's homework consists of 16 math problems. She has finished 4 problems so far.
VMariaS [17]
Jae has finished 25% of her homework.

<span><span>4/16
</span></span><span><span>=<span>1/4
</span></span></span><span><span>=1÷4
</span></span><span><span>=0.25</span></span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Clayton is solving the equation 5x^2 = 20 – 12x with the quadratic formula.
Stolb23 [73]

Answer:

a=5, b=20, c= -12

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If a country has a GDP of $100 and a population of 10, what is their GDP Per Capita?
Nataly [62]

Answer:

$10

Step-by-step explanation:

Per capita means per person, so divide the GDP by the number of people.

$100/10 = $10

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Plz show work<br> If 12% of a number is 24, what is the number?<br> Thank You very much
    13·2 answers
  • Please help me!! how do i solve this?
    14·1 answer
  • A pole, 4m high, stands, vertically, on
    13·1 answer
  • An electronics retailer receives a shipment of 6,000CDs to distribute to its stores. A quality control manager inspects a random
    13·2 answers
  • If Owen and Eliza had a combined taxable income of $68,200 and filed their federal income tax return with the Married Filing Joi
    5·2 answers
  • Two different families pay for entry into a water park.
    5·1 answer
  • Which transformations were used to create A’B’C’?
    11·1 answer
  • What is the end behavior of the function f(x)= -3x^7+4x^5-14?
    11·1 answer
  • A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.<br> What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • Suppose you travel to Africa and drop a note in a sealed bottle in the Nile at its source. If the bottle traveled at 7 km/h on a
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!