1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
creativ13 [48]
3 years ago
14

I REALLY NEED HELP!!!

Mathematics
1 answer:
Darya [45]3 years ago
5 0

Answer:

  see below

Step-by-step explanation:

Each reflection is along a line through the other focus of the conic. The two foci of the parabola are the one shown and the one at infinity (the source of light rays).

You might be interested in
"Bill’s nominal income in 1990 was $1,009 per month. The CPI had a value of 149 in 1990 and had a value of 192 in 2017. What is
Bas_tet [7]

Answer:

$677.18

Step-by-step explanation:

Data provided in the question:

Bill’s nominal income in 1990 = $1,009 per month

CPI value in the year 1990 = 149

CPI value in the year 2017 = 192

Now,

The Consumer price index ( CPI ) is given as :

CPI = \frac{\textup{Cost of basket in the current year}}{\textup{Cost of basket in the base year}}\times100

thus,

for the given case of year 1990

149 = \frac{\textup{1,009}}{\textup{Real income in the year 1990}}\times100

or

Real income in 1990 = \frac{\textup{1,009}}{\textup{149}}\times100

or

Real income in 1990 = $677.18

4 0
3 years ago
Kareem borrowed money from a credit union for 6 years and was charged simple interest at an annual rate of 8%. The total interes
Elina [12.6K]

Answer:

I think 220.8

  Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which pair of variables would most likely have a negative association?
Svetlanka [38]

Answer:

C the temperature and the number of votes a candidate for the school president receives.

8 0
3 years ago
using a table of values determine the solution to the equation below to the nearest fourth of a unit.
DedPeter [7]

Answer:

सॉरी भाई जल्द ही देखिये अलविदाIl existe de nombreux exemples de portfolios d’artistes en ligne. Trouvez-en un et partagez un lien vers celui-ci. En vous basant sur le portfolio, écrivez quelques phrases évaluant l'artiste. S'il y a les réponses d'autres élèves sur le forum de discussion, examinez-les et voyez si vous êtes d'accord ou pas d'accord avec leur opinion sur le travail des artistes.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Directions: Match the product and quotients estimates below with the correct expression on the left
prohojiy [21]

Answer:

Answer is in attached image.

Step-by-step explanation:

Given the expressions, for which we have to find the estimates as per the expressions on the left.

The given expressions are:

1) 35 \times 23

2) 132 \div 168

3) 17.3 \times 18.4

4) 999 \div 208

5) 998 \times 211

Here, we need to find the rounded off numbers.

35 can be rounded to 40 and 23 to 20.

Therefore, equivalent to 35 \times 23 is 40 \times 20

132 can be rounded to 130 and 168 to 170.

Therefore, equivalent to 132 \div 168 is 130 \div 170.

17.3 can be rounded to 17.0 and 18.4 to 18.0.

Therefore, equivalent to 17.3 \times 18.4 is 17.0 \times 18.0.

999 can be rounded to 1000 and 208 to 210.

Therefore, equivalent to 999 \div 208 is 1000 \div 210.

998 can be rounded to 1000 and 211 to 210.

Therefore, equivalent to 998 \times 211 is 1000 \times 210.

The solution can be found in the attached image as well.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • ASAPPP SOMEONE PLEASEEE
    10·1 answer
  • PLEASE ANSWER AS QUICK AS POSSIBLE 25 POINTS
    13·1 answer
  • What is the sum of the 18 and 42 as a product of their GCF.
    6·1 answer
  • How to simplify 3/9 as a fraction
    13·1 answer
  • A jar contains 15 navy and 26 violet marbles. A marble is drawn at random. What is the probability that the marble is violet?
    5·2 answers
  • the expression below gives the cost of green beans(x) and cucumbers (y). what is the cause of 6 bunches of green beans and 4 cuc
    11·1 answer
  • The equation of line j is
    11·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • Help me, answer if you know also pls don’t waste my points
    8·2 answers
  • 45 miles divided by 1 hour and 45 minutes
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!