Answer: B.) 1 and 111 only.
Step-by-step explanation:
75% = 75/100 = 0.75
0.75 falls into the category of rational numbers. Rational numbers comprises of numbers which can be expressed in the form a/b where a and b are integers and B is not 0. Here, both 75 and 100 are integers, thus 75% is a rational number.
Irrational numbers are the opposite of rational numbers thus, 75% is not irrational.
All rational numbers and irrational numbers are REAL numbers, hence, 75% is a real number.
Natural numbers are whole digits starting from 1 e.g ( 1, 2, 3,......). Hence 75% is not a natural number
Whole numbers are natural numbers including 0. (0, 1, 2,.....). Hence, 75% is not a whole number
Integer numbers are comprises of both positive and negative whole numbers. (..., - 1, - 2, 0, 1, 2,...). Hence, 75% is not an integer.
1: 19 (4x+25=6x -13, solve for x, 25+13=6x-13, 38=2x, x=19, 4(19)+25=101 6(19)-13+101)
2: 23 (3x-8=2x+15)
3: Madison has $59 and Saul has $31 (together they have $90 so divided by 2 and you get 45, Madison has 6 dollars more so subtract 6 from Saul and ad 6 to Madison, make sure that when you ad them you get $90)
4 : 5 weeks ($3 each week, so you multiply 3x5 and get 15. 15+57=72 but the problem says more then so maybe it’s 6 weeks cause that’s $75)
5: 10 weeks (he has 1,800 and needs 2,150, subtract 1,800 from 2,150 for how much he needs. You get 350. He needs that and he makes 35 a week so that would be 350 divided by 35, which is 10)
6:20 miles (it’s 2.25 for that’s first mile. He spent 6.05 so subtract 2.25 from 6.05 and you get 3.80, 3.80 divided by 0.20 is 19, then you need to add that first mile and it’s 20)
7: 6 figures in a complete set (Charlie starts out with 2 and Patrick starts out with 20 individual figures. Charlie has 6 sets and Patrick has 3, i multiplied the number of sets they had by 6 then added their individual figures until they numbers matched up)
8: an orange has 45 calories and an apple has 75 calories (5x-150=3x, 5x-3x= -2x, -2x divided by -150 = 75, 75-30 is 45. 75 is the apple and because it’s 30 more you subtract 30 for orange)
The volume of a triangular pyramid<span> can be found using the </span>formula<span> V = 1/3AH where A = area of the triangle base, and H = height of the </span>pyramid<span> or the distance from the </span>pyramid's<span> base to the apex.</span>
Answer:
I think that the answers are B, E, and F.
Step-by-step explanation:
Don't rate me if they are wrong.
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.