Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
Hi there!
The general formula of A line in slope-intercept form is the following:

In this formula m represents the slope of the line. Therefore, we can conclude that m = 2/5.

We also know that the line passes through the point (-3, -1) and we can therefore substitute this coordinate into the formula of the line.
x = -3 and y = -1

Multiply first.

And finally add 1 1/5 to both sides of the equation.

We can now switch sides.

Now we've found our value of n, which we can substitute into the formula of our line. Hence, in slope-intercept form, we find the following:
Answer:
A
Step-by-step explanation:
1. 8 / ½ or 8 * 2
2. You get 16
Answer:
53/36
Step-by-step explanation:
56/36 is already in it's simplest form
Could you type the question, please.