1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kryger [21]
3 years ago
9

PLEASE HELP!! Thank you!!!!

Mathematics
1 answer:
SVEN [57.7K]3 years ago
6 0

Answer:

The answer to your question is

Step-by-step explanation:

Data

                   4x - 8y = -16    ------------ (I)

                     x - 2y = - 8     ------------ (II)

a) Solve equation II for x

                     x = 2y - 8

   Substitute x in equation I

                    4(2y - 8) - 8y = -16

                    8y - 32 - 8y = -16

                     8y - 8y = 32 - 16

                            0 = 16             The system has no solution because y was

                                                     cancelled.

b) When a system of equations do not have solution means that the lines are parallels and different.

                                   

You might be interested in
A copy machine makes 84 copies in 3 minutes and 30 seconds. How many copies does it make per minute
lyudmila [28]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

30 secs  = 0.5 min

thus 84 / 3.5 min = 168 / 7 = 24

5 0
3 years ago
​It takes an ant farm 6 days to consume 3/8 of an apple. ​(​Show all work) At that rate, in how many days will the ant farm cons
Lana71 [14]

Answer: 48 days

Step-by-step explanation:

Given

Ant takes 6 days to consume  \dfrac{3}{8} of an apple

Using unitary method

6\ \text{days}\rightarrow \quad \frac{3}{8}\ \text{of an apple}\\\\1\ \text{apple takes}\rightarrow \quad \frac{8}{3}\times 6=16\ \text{days}\\\\3\ \text{apples take}\rightarrow\quad 16\times3=48\ \text{days}

6 0
3 years ago
Eric bought a canoe for $333.75. The sales tax was 5.25%. What was his total cost?
yan [13]

Answer:

333.80

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Find the unit rate.<br> 10 minutes for 2 songs<br> =<br> minutes per song
sladkih [1.3K]

Hi ;-)

10 minutes for 2 songs = 5 minutes per song

10 : 2 = 5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The results of a recent survey of the students at Rockdale Middle School show that 17 out of every 22 students enjoy the cafeter
aalyn [17]

Answer:

80.5%

Step-by-step explanation:

Because 17/22 converted to a percent is 72% and 56 is not right so 80.5% must be the right choice.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What kinds of functions can be integrated using partial fraction decomposition? Choose the correct answer below
    13·1 answer
  • How do u correct the graph? ​
    10·1 answer
  • What is 1.5 rounded to the nearest one?
    14·2 answers
  • Time, like water, seems to sit in a pot unable to boil if your eye isn't constantly on it. What is effect of the simile used in
    9·1 answer
  • Select ALL the correct answers.
    11·2 answers
  • Which of the following is true about a parallelogram?
    9·1 answer
  • If you can walk 5.8 miles in 4.3 hours, how many minutes does it take to walk 0.64 miles? Round to 1 decimal.
    11·1 answer
  • Can anyone help me please:)
    10·2 answers
  • A company hopes to improve customer satisfaction, setting a goal of less than 5% negative comments. A random survey of 850 custo
    6·1 answer
  • sam took out an 80/20 mortgage on a 125 000 home what is the amount financed under the first mortgage
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!