Answer: 25
Step-by-step explanation:
There are two variables which is u and v and is given that u is 3 and v is 7 so input that into the expression and solve.
2(3)^2 + 7 Solve the exponent first
2(9) + 7 Now multiply then add
18 + 7 = 25
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
Answer:
-44
Step-by-step explanation:
Answer:
i8hjkdfghjkycxgigcftfiuyg
Step-by-step explanation:
dhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhjbgjkhdhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuyxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhjbgjkhxcbvdhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuyjkdhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuyhkdhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuyjcdhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhdhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuyjbgdhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuydhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuyjkhdhjbgjkhxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuyxcbvjkhkjcxbvm,chcxbvkuyxbvm,chcxbvkuyihbxbv
Answer:
(3x+4b)(a-2y)
Step-by-step explanation:
(3ax-6xy)+(8by-4ab)
3x(a-2y) -4b(-2y+a)
(3x+4b) (a-2y)