1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sav [38]
3 years ago
12

Find the real or imaginary solutions of the following equation by factoring y^3-512=0

Mathematics
1 answer:
Molodets [167]3 years ago
6 0
509 Is the answer I think
You might be interested in
A bookkeeper has a balance of $83.92. If she collects $76.75
kotegsom [21]

Answer:

The bookkeeper already has a balance of 83.92.  She collects 76.75 so that's 83.92+76.75 which equals to 160.67.  Then she pays out 38.58 so that's a deduction to what she already has.  160.67-38.58=122.09.

SO the bookkeeper has $122.09 left.

5 0
3 years ago
Determine whether The given segments have the same length. Justify your answer
Semenov [28]

We know the distance formula is

\sqrt{ (x_{2}-x_{1})^2+ (y_{2}-y_{1})^2 }

9)

Here A( -4,2) and B(1,4)

So length of AB

= \sqrt{(1-(-4))^2+(4-2)^2} =\sqrt{5^2+2^2} =\sqrt{29}

Also C(2,1)

Length of BC

= \sqrt{(2-1)^2+(-1-4)^2} =\sqrt{1^2+(-5)^2} =\sqrt{26}

So we can see that length of AB is not equal to length of BC

11.

Now AB = \sqrt{29}

Also C(2,-1) & D(4,4)

Length of CD

= \sqrt{(4-2)^2+(4-(-1)) ^2} =\sqrt{2^2+5^2} =\sqrt{29}

Yes AB = CD

5 0
3 years ago
Find equation of a line passing through the points<br> (0, 2) and (6, 20)
Monica [59]

Step-by-step explanation:

enjoyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A grocery story sells one dozen ears of white corn for $2.40.What is the unit price for one ear of corn.
LiRa [457]
It would be B - $0.20
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
C. Analyze the given box-and-whisker plot, which displays the heights of 40 randomly chosen
Bess [88]
I’m not sure what the answer is Um but maybe if u look on google and other websites
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • प्रवेश का विलोम शब्द क्या होता है<br>​
    9·1 answer
  • Express the interval (-9,3]
    7·1 answer
  • What is the unit cost?
    7·1 answer
  • Solve for y <br> x + 5y = 5
    5·2 answers
  • Bill is golfing with three friends and can either buy generic golf tees that are packaged by the dozen or the higher quality Aer
    13·1 answer
  • Traci can take one of 3 different buses to and from school (bus A, B or C). She randomly catches one bus in the morning and anot
    14·1 answer
  • 44 mi/h ≈ _______________ yd/min
    11·2 answers
  • Factorise <br>p^2 + 8 - 8p - p​
    10·1 answer
  • G(x) =2x + 4; Find g(-3)
    6·2 answers
  • Q 3# A crew painted a house and finished 3/4 of the entire paint job in 6 days? What is the rate of paint job completion per day
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!