1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ollegr [7]
2 years ago
13

1. The county fair charges $1.50 per ticket for the rides. Jermaine bought 20 tickets for the rides and spent a total of $48.75

at the fair. Jermaine spent his money only on ride tickets and fair admission. The price of the fair admission is the same for everyone. Use y to represent the total cost and x to represent the number of ride tickets. (a) Define your variables. (b) Write a linear equation that can be used to determine the cost for anyone who only pays for ride tickets and fair admission.
Mathematics
1 answer:
Crazy boy [7]2 years ago
7 0

We will use the amount Jermaine used to determine the admission price, since that is not given to us. The total amount he paid is equal to the sum of the price of the tickets and the admission price, a. We get the equation 48.75 = 1.50 * 20 + a (a = $18.75). Now, if a person comes to the fair and pays for only the rides and admission, we can form an equation in x, the number of ride tickets, and y, the total cost incurred by that person. y = 1.50x + 18.75. Here, y is the total cost, 1.50 is the price per ticket, x is the number of tickets and 18.75 is the admission cost.

You might be interested in
A 6000​-seat theater has tickets for sale at ​$28 and ​$40. How many tickets should be sold at each price for a sellout performa
solniwko [45]

Answer:

Manu tickets should $68 for 12

6 0
3 years ago
Evaluate f(x)=-4x-5 for x = -1
Lubov Fominskaja [6]
F(x)=-4(-1)-5 
f(x)=4-5
f(x)= -1
-1 is your answer 
5 0
3 years ago
It is 20 minutes before 8:00 am in the morning. What time is this?
Masja [62]
It is 7:40am in the morning
5 0
3 years ago
A store pays $81 for a lawn ornament. The store marks up the price by 10%. What is the amount of the mark-up?
nadya68 [22]
It’s would be 89.10.
5 0
2 years ago
14. You can buy 20 fluid
poizon [28]

Answer:

24 ounces for 4.80

Step-by-step explanation:

to find unit cost divide price by amount

4.40/20=0.22

4.80/24=0.2

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Are the two expressions equivalent when x = 20? <br><br> 8(12x + 4) <br><br> 96x + 32
    12·1 answer
  • Identify the sampling technique used: A lobbyist for a major airspace firm assigns a number to each legislator and then uses a c
    13·1 answer
  • Match the equivalent expressions.
    5·1 answer
  • Can you form a triangle with angles that measure 70,90 and 20°
    10·2 answers
  • PLEASE HELP
    6·1 answer
  • Luke and Pedro work for Crown Carpentry. On Thursday, they each hung the same amount of wooden trim, but Pedro finished first. O
    5·1 answer
  • Abdullah and Kanna are working on the same problem.
    5·1 answer
  • Out of 40 students in class 8,20% were absent.How many students were present?​
    6·1 answer
  • 5. Complete the calculations so that each shows the correct sum or difference.​
    7·2 answers
  • The customers at the bank would like to withdraw money from the automated teller machine. Help them enter their personal ID numb
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!