1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zepelin [54]
2 years ago
13

Mattie Evans drove 150 miles in the same amount of time that it took a turbopropeller plane to travel 600 miles. The speed of th

e plane was 150 mph faster than the speed of the car. Find the speed of the plane.
Mathematics
1 answer:
lianna [129]2 years ago
7 0
The speed of the plane is 200 mph.

We start out with the formula d=rt, where d is distance, r is rate (speed) and t is time.  We know the time is the same for both vehicles, so we will solve this formula for t:

d=rt

Divide both sides by r:
d/r = t

Since the time is the same, we will have a proportion in the form

d/r = d/r

The speed of the car is x, and it travels 150 miles.  The speed of the plane is 150 faster than x, or x+150, and it travels 600 miles:

150/x = 600/(x+150)

Cross multiplying we have:
150(x+150) = 600*x
150x + 22500 = 600x

Subtract 150x from both sides:
150x + 22500 - 150x = 600x - 150x
22500 = 450x

Divide both sides by 450:
22500/450 = 450x/450
50 = x

The speed of the car is 50, and the speed of the plane is 50+150 = 200
You might be interested in
What is 4,967 divided by 68 with a remainder no decimals
Sonja [21]
The answer would be 73 remainder 0 if rounded to one decimal place
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PPPPPPPPlease help me (20 points!!!!)
Vika [28.1K]

\longrightarrow{\mathfrak{\frac{-9}{6}÷\frac{3}{-2}}}

\longrightarrow{\sf{\frac{-\cancel{9}}{\cancel{6}}\times\frac{-\cancel{2}}{\cancel{3}}}}

\longrightarrow{\sf{\frac{3}{3}}}

\longrightarrow{\boxed{\bf{1}}}

Identity applied -

\star{\:\:\:\:\:\:\boxed{\bf{\frac{a}{b}÷\frac{c}{d}=\frac{a}{b}\times\frac{d}{c}}}}

4 0
3 years ago
Show your work please
Butoxors [25]

Answer: No solution

Step-by-step explanation:

Perimeter= 2(length) + 2(width)

If they have the same perimeter than we can write their values as an equation like this:

2(10) + 2x = 2(6) + 2(x + 3)

20 + 2x = 12 + 2(x+3)

DISTRIBUTE THE 2 TO THE X AND THE 3

20 + 2x = 12 + 2x + 6

COMBINE LIKE TERMS

20 + 2x = 18 + 2x

SUBTRACT 2X FROM BOTH SIDES

20 = 18

<u>THE EQUATION HAS NO SOLUTION, AND YOU ARE CORRECT</u>

6 0
3 years ago
Pls help me with this​
3241004551 [841]
Answer: D 1 and 5/72 sq ft
8 0
3 years ago
Explain how to use the distributive property to find an expression that is equivalent to 20 + 16​
IceJOKER [234]

Answer:

What you need to do is to find a multiple of 20 and 16 in other words a number that can multiply into 20 and 16. You have 2 and you have 4. So now this is how it looks like.

Either:

4(5+4) Or

2(10+8)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose that the probability density function for the length x in feet of some type of fish caught by sport fishermen is given b
    5·1 answer
  • Ab+2c when a=3 and b=2 and c=-4
    15·2 answers
  • Solve (x + 5&lt; 4) ∩ (x - 3 &gt; -6)
    12·1 answer
  • Rewrite to make true: There are five terms in the series (attached)
    7·1 answer
  • ture or false: when you translate a figure in the coordinate plane, the number of units you translated is added to the y-coordin
    14·1 answer
  • John claims the following two expressions are equivalent.
    14·1 answer
  • What are the domain and range of the function below?
    14·2 answers
  • calculate the area of the kitchen if the outer wall with the window is 10 feet, the depth (height) of the kitchen is 7 feet, and
    9·1 answer
  • A housekeeper was earning $9.50 an hour before a
    10·1 answer
  • 8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!