1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler [38]
3 years ago
11

What is the product of -1 2/3 and (-5 1/4) as a mixed number and in simplest form please :)

Mathematics
1 answer:
antiseptic1488 [7]3 years ago
3 0

First you would take 1 2/3 and multiply the 3 times 1 which is 3 plus 2 which makes it 5 now it is 5/3 now do the same for the other one and it is 21/4 now multiply the product of that is 105/12 now as a mixed number it is 8 9/12 because you divide 105 by 12 :) happy to help so the final answer is 8 9/12

You might be interested in
100p for an answer
dlinn [17]
The answer is B.
Hope it helps.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 5.2 pound package of chicken costs $11.90. What is the cost per pound?
Law Incorporation [45]

Answer:

$2.29

Step-by-step explanation:

1. Divide $11.90 by 5.2

2. 11.90➗5.2 = 2.88 but you round the number so it will be 2.29

Hope this helps :)

4 0
2 years ago
Calculate 1.6 x 0.215 show your reasoning
WITCHER [35]

Answer:

0.344

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following represents the set of integers greater than or equal to -5?
Ann [662]
<span>B. {-5,-4,-3…. }
............</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tammy received a $70 gift card for a coffee store. She used it in buying some coffee that cost $8.41 per pound. After buying the
Ivahew [28]

Total money Tammy has = $70

Money she is left with now = $19.54

Therefore, the money she used on coffee =

70 - 19.54 = $50.46

Now,

1 pound coffee costs $8.41

Pounds of coffee she bought = 50.46 ÷ 8.41

= 6 pounds

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Anais bought 2 1/2 yards of ribbon. She had 1 foot 6 inches of ribbon left after trimming some curtains. How many inches of ribb
    10·2 answers
  • How do I find the value of X?
    11·1 answer
  • For a football fundraiser, the booster club sold $8 nahos at the homecoming pep rally. In the last 30 minutes they wanted to sel
    8·1 answer
  • The quantity x minus 2y, plus 3
    13·1 answer
  • Which one of these pictures is not like the other? Explain what makes it different using ratios.
    11·1 answer
  • Consider the sequence of steps to solve the equation:
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ME ILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • In a sample of 800 people, 420 are in favor of a proposed scoring system. A golf course wants to implement an electronic scoring
    11·1 answer
  • this line? 10. A line passes through the points (-3, -1) and (-5, 4). What is the slope of this line?​
    9·1 answer
  • Subtract.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!