1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rusak2 [61]
3 years ago
11

Translate the following statement into a mathematical equation:

Mathematics
1 answer:
Karolina [17]3 years ago
5 0
Its the second one: 5n-3=12
You might be interested in
What is the value of x?<br><br> Enter your answer, as a decimal, in the box.<br><br> cm
kirza4 [7]

Answer:

50.6 cm

Step-by-step explanation:

We can use similar triangles and proportions to solve.  Put the smaller triangle side over the larger triangle side.

x               46.2-14   (This is the length of the short side of the triangle)

--------- = -------------

72.6            46.2

Using cross products

46.2 *x = (46.2-14)  *72.6

46.2 *x = (32.2)  *72.6

46.2 *x = (32.2)  *72.6

46.2x =2337.72

Divide each side by 46.2

46.2/46.2 *x = 2337.72/46.2

x = 50.6

5 0
3 years ago
What is the relationship between gross pay and net pay? A. Gross pay is less than net pay B. Gross pay is more than net pay C. G
k0ka [10]

Answer:b

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
6. Benny earns $12.00 per hour as a lifeguard. He earns a bonus of $75.00
Vesna [10]

Answer:

75+12h ≥ 399

He must work at least 27 hours

Step-by-step explanation:

How much does benny earn

He makes 75 for the course plus 12 dollars an hour

75+ 12h

This must be at least 399

75+12h ≥ 399

Subtract 75 from each side

75-75+12h ≥ 399-75

12h ≥ 324

Divide each side by 12

12h/12 ≥ 324/12

h ≥ 27

He must work at least 27 hour

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help ASAP please<br> What is -3x98+193 ?
Sati [7]

If "x" is a multiplication sign:

-3 * 98 + 193 =

-294 + 193 =

101


Hope it helped,


BioTeacher101

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me on this !!
aev [14]

Answer:

<h3>man tht is hard <em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u>mhmm</u></em></h3>

Step-by-step explanation:

srry but can't jelp

6 0
3 years ago
Other questions:
  • In which case would it be most appropriate to use feet as a unit of measurement?
    11·2 answers
  • I need help with number 3 and 4. Please
    8·1 answer
  • Please help Me I really need the help
    8·1 answer
  • Find the slope of the line on the graph .
    11·2 answers
  • Gabby bought 5.15 kg of apples and 1.6 kg of oranges how much fruit did she buy in all
    10·2 answers
  • ARITHMETIC<br> SEQUENCE or geometric sequence or none <br> 40, 43, 46, 49, 52. ...
    9·2 answers
  • The area of a rectangular restaurant kitchen is 105 square meters. The perimeter is 44 meters. What are the dimensions of the ki
    7·1 answer
  • A 2-gallon bottle of fabric softener costs $16.64. What is the price per cup?
    5·1 answer
  • Two cars, A and B, are travelling along a straight road and in the same direction. Car B is 20 km
    13·1 answer
  • I need help on solving these equations linear. Please helpppp
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!