1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PSYCHO15rus [73]
3 years ago
11

Vijay Company reports the following information regarding its production costs. Direct materials $9.60 per unit Direct labor $19

.60 per unit Overhead costs for the year Variable overhead $9.60 per unit Fixed overhead $121,600 Units produced 16,000 units Compute its product cost per unit under absorption costing.
Business
1 answer:
solong [7]3 years ago
6 0

Answer:

Unitary cost= $46.4 per unit

Explanation:

Giving the following information:

Direct materials $9.60 per unit

Direct labor $19.60 per unit

Overhead costs for the year:

Variable overhead $9.60 per unit

Fixed overhead $121,600

Units produced 16,000 units

Under absorption costing, the fixed overhead is allocated to the cost of the product. Therefore, we need to calculate the unitary fixed overhead.

Unitary fixed overhead= 121,600/16,000= $7.6

Now, we can calculate the unitary cost of production:

Unitary cost= direct material + direct labor + total overhead

Unitary cost= 9.6 + 19.6 + 9.6 + 7.6= $46.4 per unit

You might be interested in
Under market organization, individuals can communicate their preferences to other decision makers directly, through communicatio
salantis [7]

Answer:

B) False

Explanation:

The way the transaction takes place on the market is the Market Organization. Over time it's determined by a combination of factors: chance events (e.g., technical innovations, locations), financial and physical limitations (transaction costs, intelligence cost, manufacturing costs)etc.

8 0
3 years ago
Charlie sells cookies only in packages of 10. It costs him $3.50 in materials per package. Additionally, he has overhead costs o
yaroslaw [1]

Let x represent the number of packages Charlie needs to sell to make a monthly income of $5, 000 
Since he sells cookies only in packages of 10 then he has to sell 10x to make that income. But Charlie has expenses that has to be deducted from his total sales to make that figure.  
So the total expenses is $1, 500 in overhead and an extra $3.50 per material per package. So the total expenses = 1500 + 3.50x 
If he has to make $5, 000 at the end of the month we have
 10x - (1500 + 3.50x) = 5000
 10x - 1500 - 3.50x = 5000
 6.50x = 5000 + 1500 = 6500
 Solving we find:
 x = 1, 000 packages


5 0
3 years ago
Jake owns a water pump. Because pumping large amounts of water is harder than pumping small amounts, the cost of producing a bot
Nastasia [14]

Answer:

Write convert() method to cast double to int Complete the convert() method that casts the parameter from a double to an integer and returns the result. Note that the main() method prints out the returned value of the convert() method.

Ex: If the double value is 19.9, then the output is: 19

Ex: If the double value is 3.1, then the output is: 3.

Explanation:

<h2>plz bhai mera answer ko brainliest kar do..</h2>
8 0
3 years ago
The employees of Carlofen, a cell phone manufacturer, raised a concern to their management about their poor pay and excess workl
a_sh-v [17]

Answer: Organization decline

Explanation: The organization inability to address the complain of its staff welfare and not being considerate with work load led to the resignation of her staff, this is known as organization decline. This affects the performance of the company especially when the company are not able to employ capable hands immediately after the resignation of it's employees for the main time, also the employees which are employed won't settle immediately for the job as it would take them time to understand their roles properly, all this factors would lead to organization decline.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If maria gets 80 utils from consuming five​ cookies, 100 utils from consuming six​ cookies, and 120 utils from consuming seven​
Klio2033 [76]

Answer:

The correct answer is 20 Utils

Explanation:

Marginal utility is the change in the utility from an increase in the consumption of a good or service.

Example of Maria

Maria gets 80 utils from consuming 5 cookies

If Maria consumes 6 cookies, The Utils change from 80 to 100. <u>This difference of 20 is called marginal utility.</u>  (100-80=20)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Rauch Inc. leases a piece of equipment to Donahue Corp. on Jan 1 2017. The lease agreement called for annual rental payments of
    11·1 answer
  • Why an investor might choose to have less than 20% holding in a company if they could have more?
    12·1 answer
  • A considerate leader would be more effective than a structuring leader when the leader-member relations are good, the task struc
    11·1 answer
  • Marc and Michelle are married and earned salaries this year of $64,000 and $12,000, respectively. In addition to their salaries,
    9·1 answer
  • The percentage of decrease in the average price of the economy’s goods and services is known as the __________.
    8·1 answer
  • At what age can you start working?
    10·2 answers
  • Midyear on July 31st, the Chester Corporation's balance sheet reported:______. Total Liabilities of $51.391 million Total Common
    6·1 answer
  • How is everyones day? Make sure you haven eaten or drank something!
    12·2 answers
  • The ability to automatically detect the occurrence of an abnormality, thereby helping achieve quality at the source, is?
    7·1 answer
  • According to the capital asset pricing model, what is the expected return on a security with beta of 1?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!