1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
My name is Ann [436]
3 years ago
5

What are the prime numbers up until 100

Mathematics
1 answer:
Setler [38]3 years ago
5 0
2,3,5,7,11,13,17,19,23,29,31,37,41,43,47,53,59,61,67,71,73,79,83,89,97
You might be interested in
What is the area of a rectangle with a length 4x - 3 and width 6x = 9?
Romashka-Z-Leto [24]
I hope this helps you

4 0
3 years ago
Challenger Elementary School has 8 0 0 800800 students. Every Wednesday, 1 2 % 12%12, percent of the students stay after school
Juliette [100K]
You need to calculate 12% of 800.

To find a percent of a number, multiply the percent by the number.
Change the percent into a decimal by dividing the percent by 100 (move the decimal point of the percent two places to the left.)

12% of 800 =

= 12% * 800

= 0.12 * 800

= 96

Answer: 96 students
6 0
3 years ago
a file that is 226 megabytes is being downloaded. if the download is 15.1% complete how many megabytes have been downloaded
Sedbober [7]
The answer is 34.126(round it)
6 0
3 years ago
Y’all i need help this is due today
NemiM [27]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

20 x 2 = 40

30 x 2 = 60

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The length of a rectangle is 5 in longer than its width. if the perimeter of the rectangle is 34 in , find its area.
shtirl [24]
Area(A)= lw
perimeter(P)= 2w+2l= 34in
length(l)= w+5 
width(w)= w

1/2 P= 17= w+l
17= w+(w+5)
17= 2w+5
2w=12
w=6 in

l= w+5
l= 6+5
l=11 in


A= lw= (11)(6)= 66in²

Answer:
Area of rectangle is 66 in².
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Is this done correctly??​
    7·1 answer
  • Researchers studying senior citizens discovered that an elderly person's walking speed was correlated to that person's chance of
    14·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    13·2 answers
  • Anybody have the answer?
    11·1 answer
  • Write a differential equation that fits the physical description. The velocityvelocity of a particle movingof a particle moving
    5·1 answer
  • 9)Using appropriate properties , find 7
    15·2 answers
  • Write the equation of the line through the points (4,5) and (12,9)
    15·2 answers
  • Find the equation of the graphed line.
    12·1 answer
  • Which data set shows greater variability ?why?
    11·1 answer
  • Does anyone understand this? Please explain and give me da answer ahahah, istg this teacher doesn’t teach at all.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!