if she spent 6500 at the beginning and it cost 550 per week, 900-550=350 gain per week... 350 times 19 is 6650 so it takes 19 weeks for them to make a gain
Answer:
(A)increasing
Step-by-step explanation:
Given the time and total distance ran by Myra in the table below.

We observe that as time increases, Myra's distance also increases. It is the speed(0.2 miles per minute) which is constant.
Therefore Option A is the correct option.
1 foot is 12 inches. 2 feet is 24 inches. yea so I'd say 30 inches is definitely longer
This equation has no solution where 'a' and 'b'
are both non-zero real numbers.
You said 2a + 2b = 2a
Subtract 2a from each side: 2b = 0
'b' must be zero.
And it doesn't matter what the value of 'a' is.
As long as b=0, 'a' can be any number.
$40/12 = unit rate simplify = 10/3
$10/3 per book
18 * 10/3 = $60 for 18 copies